W tym tygodniu przygotowaliśmy dla naszych kursantów, ostatni trzeci już wykład dotyczący Architektury Starożytnej Grecji. Podczas wykładu omówiliśmy położenie, ukształtowanie i urbanistykę wzgórza Akropol oraz najważniejsze jego elementy architektoniczne jak Proyleje, Erechtejon i Świątynię Nike Apteros (Partenon ateński omówiony był oczywiście na wcześniejszym wykładzie). W dalszej części wykładu omawialiśmy także dom grecki oraz charakterystyczne miasto grecki - Priene. W ramach opowieści o miastach greckich poruszyliśmy temat pierwszego urbanisty - Hipodamosa z Miletu, który stworzył tzw. "układ szachownicowy" dla miast. Jest on do dziś podstawowym systemem kształtowania osiedli ludzkich.
Na wykładzie dotyczącym Historii Sztuki, zajęliśmy się tzw Polską Szkołą Plakatu. W ramach zjawiska omówiliśmy różnice pomiędzy aficzemi i plakatem oraz zagadnienia plakatu teatralnego i filmowego. Wykład podzielony był na dwie części, gdzie scharakterysowaliśmy pierwsze i drugie pokolenie Szkoły Polskiego Plakatu. Bardzo ważne miejsce w naszej opowieści zajął Franciszek Starowiejski.
Artykuł na blogu - przeczytaj.
Dla osób z grup normatywnych, które nie mogą być w tym tygodniu na zajęciach - temat "pierwsze plany". Przygotowaliśmy wersję online - aby ją pobrać musissz znać kod styczniowy - zgłoś się w tym celu do kierownika pracowni sms lub mail.
Pobierz materiały online TU