Praktyczne informacje o zajęciach

Misja

Szkoła Rysunku Moduł w Warszawie istnieje od 1997 roku. W czasie ok  25-ciu lat pracy z młodzieżą i dorosłymi opracowaliśmy program szkolenia przynoszący maksymalne efekty w nauczaniu sztuk plastycznych — rysunku i malarstwa. Dużą część naszych kursantów przygotowujemy do egzaminów na studia wyższe i szkół plastycznych. Specjalizujemy się w przygotowaniach na Wydziały Architektury w całej Polsce, Akademię Sztuk Pięknych (grafika, malarstwo, media etc.), Architekturę Krajobrazu SGGW, Architekturę Wnętrz i Wzornictwo Przemysłowe oraz do Liceów Plastycznych. 

W naszych zajęciach uczestniczą także hobbyści, czerpiąc satysfakcję z pracy twórczej.
Już w ciągu pierwszych lat naszej działalności, zagwarantowaliśmy sobie miejsce w ścisłej czołówce szkół rysunku klasycznego w Warszawie i w Polsce. Z dumą wyznaczamy mody i prądy w polskiej pozaszkolnej edukacji plastycznej. Jeżeli u nas pojawi się jakieś rozwiązanie, po kilku latach obserwujemy je w pracowniach w całej Polsce. Nasi absolwenci, ze względu na poziom i wiedzę, są zatrudniani w wielu prywatnych placówkach edukacji plastycznej w całej Polsce. Powodem tego stanu rzeczy jest nasze podstawowe założenie, aby oprócz przygotowania do egzaminów wstępnych odkrywać u naszych uczniów pasję do rysunku, malarstwa,  projektowania architektonicznego i wzornictwa. Od wielu lat udaje nam się zaszczepić tę pasję u wielu młodych osób.
Naszymi atutami są dynamika rozwoju oraz elastyczność. Każdego roku wprowadzamy nowe rozwiązania szkoleniowe, skutecznie i systematycznie podnosząc poziom zajęć i prac plastycznych.
Nasza Szkoła Rysunku, jako jedna z nielicznych w Polsce, od ponad dziesięciu lat organizuje zagraniczne, wakacyjne plenery rysunkowe.

OPINIE O NAS

Kurs rysunku

Nasz warszawski Kurs rysunku prowadzony jest od podstaw. Nie wymagamy wcześniejszego przygotowania plastycznego, większość uczestników rozpoczyna kurs rysunku od poziomu "zerowego". Każdy z uczniów Kurs Rysunku Moduł traktowany jest podmiotowo. Prowadzący stara się poznać indywidualne predyspozycje ucznia i dopasować do nich program nauczania. Podczas zajęć pomagamy znaleźć "twoją" drogę do sukcesu — sposób rysowania, technikę i narzędzia. Wiele zależy od Ciebie! Jeżeli poważnie podchodzisz do swojej przyszłości, jesteś pracowity i otwarty — na pewno pomożemy Ci zrealizować marzenia.

W czasie zajęć zostaniesz kompleksowo przygotowany do egzaminu wstępnego na Architekturę, ASP, PJATK, AK SGGW (i inne) zagadnienia, które podejmujemy to m.in.:

 1. nauka rysunku ołówkiem i kredką,
 2. nauka rysunku piórkiem,
 3. malarstwo akwarelowe,
 4. nauka teorii perspektywy,
 5. teoria koloru,
 6. kompozycja graficzna,
 7. kompozycja przestrzenna,
 8. geometria przestrzenna — zadania geometryczne w perspektywie,
 9. architektura historyczna i nowoczesna,
 10. podstawy projektowania architektonicznego i graficznego,
 11. anatomia,
 12. martwa natura — struktura i faktura materiałów,
 13. nauka rysunku maszyn i pojazdów,
 14. pejzaż — rysunek roślin i drzew,
 15. budowa modeli przestrzennych — papieroplastyka (jeden z etapów egzaminów na Architekturę i ASP)

Zajęcia warsztatowe w pracowni

Lekcje rysunku przygotowane są w ten sposób, aby jednostkowo były niepowtarzalne, ale stanowiły nierozerwalną całość programową. Program zakłada naukę rozpoczynającą się od zagadnień najprostszych a kończącą się na skomplikowanych, wielowątkowych pracach z dużą ilością detalu i wyzwań rysunkowych czy malarskich. Zajęcia rozpoczynają się wspólną korektą prac domowych — każda praca jest wyczerpująco omawiana i oceniana. 

Wykłady — historia architektury i sztuki

Wykłady są praktycznym przygotowaniem do historycznych tematów rysunkowych, testów egzaminacyjnych oraz matur. Program obejmuje zakres od "wielkiego wybuchu" po architekturę i sztukę XXI wieku. Zjawiska omawiane są obrazowo z nawiązaniem do rysu historycznego oraz warunków politycznych, ekonomicznych i społecznych danego okresu. Każdy wykład opatrzony jest prezentacją multimedialną stanowiącą oryginalne opracowanie naszej szkoły.

Symulacje egzaminów Architekturę

Dla osób chętnych,  w okresie od stycznia do czerwca przeprowadzamy 30 pełnych symulacji egzaminu na Architekturę. Każde zadanie opatrzone jest arkuszem egzaminacyjnym — oryginalnym lub wykonanym na wzór (łudząco podobnym). Zadania opracowane są na poziomie egzaminu.
W rezultacie każda osoba, która "przeszła" wszystkie symulacje jest wysoko oceniana na prawdziwym egzaminie. Problemy poruszane na prawdziwym egzaminie Architekturę są często bardzo podobne do tych, które nasi uczniowie przerabiali w czasie symulacji i zajęć normatywnych.

Zajęcia dodatkowe ASP

Zajęcia dodatkowe typu "MODEL ASP" stanowią wsparcie dla osób startujących na kierunki studiów plastycznych — Akademia Sztuk Pięknych, PJATK itd. Nauka rysunku w ramach tych zajęć jest również świetnym dopełnieniem dla kandydatów do Liceów Plastycznych w Warszawie. Na zajęciach rysujemy z natury — ważna jest obserwacja, gra światłem oraz zabawa graficzna. Nauka rysunku prowadzona jest w zgranej grupie osób, głęboko zainteresowanych tym rodzajem działań. Na zajęciach rysujemy martwe natury i uczymy się zasad anatomii z modelu (postać pozująca).

Nauka rysunku żurnalowego

Zajęcia związane z rysunkiem mody stanowią ciekawe urozmaicenie w ramach nauki rysunku postaci. W zajęciach uczestniczą osoby, zainteresowane głównie rysunkiem mody, oraz inni uczestnicy nauki rysunku w specjalności architektura, oraz ASP. Każdy uczestnik traktowany jest tutaj indywidualnie, tak jak indywidualny jest sam rysunek mody. Miłośnicy rysunku żurnalowego bawią się tutaj interpretacją postaci, ich proporcji i faktur. Używamy wielu technik — od rysunku ołówkiem, poprzez działania malarskie, kredkę, flamastry... aż do złotych zdobień i koronek.

Nasza pracownia — galeria zdjęć