Gawędy o Architekturze - Bauhaus

Opublikowano 13 Października 2021
Udostępnij:

W ostatnią sobotę powstał pierwszy odcinek filmu Gawędy o Architekturze, który stanowił będzie integralną część naszego bloga. Pomysł na tę serię powstał na podstawie doświadczeń z lat poprzednich, związanych z filmami wykładowymi i innymi, które prezentowane są na naszym kanale YouTube oraz na tym blogu. Założyliśmy, że w momencie, gdy zamknęliśmy serię wykładów o historii architektury. Ciekawym będzie skupić się na najważniejszych obiektach w Europie, tworzyć filmy krótsze, bardziej dynamiczne i co najważniejsze unikatowe. Unikatowy charakter nadaje filmom fakt, że prowadzący Przemysław Ptaszyński był w każdym z opisywanych miejsc, widział budynek na własne oczy, dotykał i poznał szeroki kontekst urbanistyczny, społeczny, technologiczny i kulturowy. Seria jest świetnym źródłem wiedzy dla przyszłych architektów, kandydatów na studia, studentów Architektury oraz działających twórców.
Pierwszy odcinek opowiada o ruchu artystyczno-budowlanym i samym budynku Bauhaus'u w Dessau. Ten rozdział w historii architektury stanowi punkt zwrotny i przewartościowanie dotychczasowych sposobów myślenie o sztuce i budownictwie. Po Pierwszej Wojnie Światowej niemieckie środowisko architektoniczne doszło do wniosku, ze odbudowując kraj po pożodze wojennej należy zadbać o wszystkie warstwy społeczeństwa. Panujące w tamtym czasie ruchy futurystyczne, Die Stil i rodzący się modernizm zrywały z dotychczasową estetyką "Akademizmu" i nadawały światu nowy kształt i barwy. Dobra architektura, wzornictwo i meblarstwo miało być tańsze, dostępne dla szerokich mas społecznych, bardziej funkcjonalne i dopasowane do ducha czasów. Architekci tacy jak Walter Gropius i Ludwik Mies. Van Der Rohe oraz twórcy jak Vasilij Kandynski stworzyli warunki młodzieży niemieckiej (i nie tylko), by tworzyć podwaliny pod przemysł europejski. Szkoła stała na takim poziomie innowacyjności, że obiekty tam projektowane, filozofia i architektura do dziś uznawane są za bardzo nowoczesne.
Ludwik Mies. Van Der Roche, uciekając do USA, "zabrał" ze sobą ducha Bauhausu i osadził na Uniwersytecie w Chicago, tworząca tak kontinuum tego ruchu.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu.

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved