Gawędy o Architekturze - Bazylika Św. Piotra

Opublikowano 25 Października 2021
Udostępnij:

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka naszego unikatowego vloga dotyczącego cudów architektonicznych dzisiejszego świata. Każdy z odcinków opatrzony jest wnikliwym komentarzem Przemysława Ptaszyńskiego, który był danym obiekcie, widział go na własne oczy, poznał szeroki kontekst kulturowy, przestrzenny i urbanistyczny.
Bohaterem tego odcinka jest Bazylika Świętego Piotra w Rzymie, a dokładniej rzecz ujmując w Watykanie. W prezentowanym filmie opowiadamy o historii miejsca od okresu Starożytnego Rzymu, kiedy istniał tutaj Cyrk Nerona. Później wybudowano tutaj pierwszą bazylikę w układzie wczesno-chrześcijańskim. Łatwo uzmysłowić sobie jak ona wyglądała, oglądając dzisiejszą Bazylikę Św. Pawła za Murami. 
W dalszej części omawiamy szczegółowo historię powstania planu nowej, renesansowej Bazyliki Św. Piotra. Zaczynamy od planu Bramantego i kończymy oczywiście na planie zrealizowanym przez Michała Anioła.
Bardzo ważnym jest dla nas plac, który został wybudowany na przedpolu Bazyliki przez Giovanniego Lorenzo Berniniego w okresie baroku. Plac Stanowi sposób na umiejętne wprowadzenie widza do Watykanu i zaprezentowanie mu najważniejszej budowli świata rzymsko-katolickiego. 
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu. Można by tak pisać i pisać, ale przecież najważniejsze zobaczysz na filmie :)© MODUŁ - All Rights Reserved