Kurs rysunku - pozytywne aspekty takiej nauki.

Opublikowano 09 Czerwca 2022
Udostępnij:

Dlaczego warto uczyć się na kursie rysunku? Pozytywne aspekty nauki rysunku w grupie.

Jeśli myślałeś kiedykolwiek o nauce rysunku to na pewno zastanawiałeś się, czy powinieneś uczyć się samodzielnie czy może wybrać naukę w szkole pod okiem doświadczonego nauczyciela. Każda z form nauki ma swoje wady i zalety, jednakże w przypadku nauki rysunku w grupie uczniów, na profesjonalnym kursie rysunku, trudno nie zauważyć przeważającej ilości korzyści takiego kursu.
Samodzielna nauka rysunku potrafi być trudna.

Kurs rysunku, a nauka samemu.

Aby w łatwy sposób ukazać potężną przewagę grupowej nauki sztuk plastycznych, warto porównać ten proces do zajęć sportowych np. w siłowni. Tak jak w sporcie, w przestrzeni nauki rysunku i malarstwa, samemu bardzo trudno zmotywować się do regularnej pracy. Niezmiernie rzadkim przypadkiem jest sytuacja, gdzie osoba początkująca potrafi zbudować plan dla swojego rozwoju i trzymać się regularnie założonych reguł.
Kolejnym ważnym elementem rozwoju jest tzw. szeroki plan. Osoba mająca duże doświadczenie w nauczaniu rysunku potrafi przewidzieć rozwój podopiecznego w perspektywie kilku miesięcy, a nawet roku. Doświadczony nauczyciel wie, na jakie aspekty pracy zwracać uwagę na konkretnym etapie nauki.
Brak sukcesów w postępach własnych umiejętności potrafi mocno deprymować i zniechęcać do pracy. Doświadczony prowadzący powie Ci, jak rzeczywiście wygląda sprawa Twojego rozwoju. Osoby początkujące mają tendencje do umniejszania swojej wartości, trywializowania sukcesów i wyolbrzymiania porażek. Ucząc się w ramach kursu rysunku, dostajesz do realizacji zadania na swoim poziomie. Nie ma możliwości, byś poniósł porażkę ze względu na brak wiedzy czy doświadczenia. Dobry prowadzący zajęcia z rysunku czy malarstwa zawsze dobiera temat na odpowiednim poziomie w stosunku do wiedzy swojego podopiecznego. W ten sposób powoli, ale sukcesywnie podnoszona jest poprzeczka.
W grupie rysuje się raźniej.

Kurs rysunku, a nauka „jeden na jeden" z nauczycielem.

Zdarzają się osoby, które poszukując zajęć z rysunku, pytają się o zajęcia z prywatnym nauczycielem w formacie jeden na jeden. Należy zaznaczyć, że zajęcia plastyczne to nie nauka języków i taki format według nas po prostu nie działa. Jest tego kilka powodów. Zajęcia z rysunku trwają znacznie dłużej niż kursy językowe, a proces wykonywania pracy jest znacznie bardziej rozbudowany.
Osoba wykonująca pracę plastyczną nie potrzebuje ciągłej uwagi prowadzącego. Patrzenie na każdą kreskę podopiecznego jest deprymujące dla tego drugiego. Jeszcze gorszą sytuacją będzie, gdy podopieczny przyzwyczai się do tego, że każda kreska powstaje pod kontrolą i za przyzwoleniem prowadzącego. Wtedy mamy gwarancję, że taki początkujący artysta sam już niczego ciekawego nie stworzy.
W życiu artysty najważniejszym jest samodzielność w działaniu. Misją nauczyciela jest odpowiednie ukierunkowanie i zaplanowania działań. Nie ma sensu, by nauczyciel angażował się tylko w jedną osobę — sytuacja tako grozi znudzeniem się osoby prowadzącej, która będzie po prostu zasypiała na lekcji i uciekała myślami w innym kierunku. Nie trzeba pisać, jakie będzie to miało skutki dla podopiecznego. Oczywistym minusem nauki „jeden na jeden" będzie koszt finansowy takich zajęć. Zazwyczaj jest wielokrotnie wyższy niż w przypadku zajęć grupowych, gdzie wynagrodzenie nauczyciela dzieli się na większą ilość uczestników. Odwrotnie proporcjonalnie do nauki języków, wyniki w nauce nie będą odzwierciedlały kosztów takiego trybu pracy w nauce rysunku.
W naszej szkole rysunku wszyscy są uśmiechnięci.

Różnorodne techniki i tematy plastyczne, dopasowane do odbiorcy.

Uczestnicząc w zajęciach organizowanych przez szkołę rysunku, masz możliwość wyboru medium, które w danej chwili jest dla ciebie najbardziej interesujące. W pracowni działa zazwyczaj kilka grup. Realizujemy zajęcia ołówkiem, flamastrem, piórkiem, kredkami, malarstwo akwarelowe i akrylowe. Nie ma jednej osoby prowadzącej, która potrafi uczyć sama wszystkich technik we wszystkich kierunkach rozwoju.
Jeden nauczyciel odpowiedzialny jest za grupę architektoniczną, inny za ASP a jeszcze inny za najmłodszych uczestników zajęć. Zajmując się np. rysunkiem architektury pracujemy na innym formacie niż rysując postać do teczki na ASP. W tych przypadkach inny jest też sposób prezentacji plastycznej. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy mamy do czynienia z osobą, która zdając na wzornictwo czy architekturę wnętrz, musi powiązać działania w ramach rysunku architektonicznego, czy obiektowego z typowym działaniem na ASP (malarstwo, martwa natura, model). Tutaj w procesie nauki musi brać udział co najmniej dwóch prowadzących.
Grupowe plenery to super wyzwanie.

Pozytywne aspekty nauki rysunku w grupie.

Ucząc się rysunku w grupie, możesz podglądać prace i sukcesy innych uczniów. To najważniejszy i najbardziej motywujący aspekt. Sam jesteś częścią grupy, więc jeżeli grupa osiąga sukcesy, osiągając duży progres jakościowy, czujesz się sprawcą i kółkiem w maszynie. W ten sposób kształtuje się morale ucznia, które zwłaszcza na początku drogi twórczej ma potężny wpływ na rozwój. Bardzo ważnym elementem układanki są piękne prace plastyczne osób, które uczyły się u nas w pracowni przez ostatnie lata. Na ścianach pracowni jest ciągła wystawa takich prac, na bieżąco dochodzą nowe. Praca w otoczeniu prac plastycznych na takim poziomie potrafi sama w sobie być mocno inspirująca. Przyglądając się tym pracom na każdych zajęciach, powstaje jasno określony cel. Osoba, ucząca się rysunku wie, do czego dąży. Niejednokrotnie kursanci wyznaczają sobie dodatkowy cel, by ich prace zawisły wśród tych najlepszych w galerii na ścianie, na Instagramie czy tiktoku. Osiągnięcie takiego celu potrafi uwalniać potężne pokłady dalszego zaangażowania. Ucząc się w grupie, poznajesz nowe osoby, zyskujesz przyjaciół i stajesz się częścią artystycznego środowiska, co dla Twojego rozwoju jako artysty, jest niezmiernie ważne.

Sprawdź nasze kursy rysunku w Warszawie pod adresem https://www.rysunek-architektura.pl/kurs-rysunku-warszawa

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved

Deprecated: explode(): Passing null to parameter #2 ($string) of type string is deprecated in /home/modul/public_html/blog/conf/function.inc.php on line 433