Egzamin i rekrutacja na Wydział Architektury Krajobrazu SGGW

Opublikowano 28 Września 2016
Udostępnij:

Będąc zainspirowany wieloma pytaniami o stosunkowo prosty egzamin na Architekturę Krajobrazu SGGW, postanowiłem opisać proces rekrutacji i sposób przygotowania na blogu naszej szkoły rysunku. Egzamin najczęściej odbywa się na przełomie czerwca i lipca — w późniejszym terminie niż egzaminy na Architekturę PW czy ASP. Powyższe generuje sytuację, gdzie kandydaci na inne uczelnie plastyczne przystępują do egzaminu na AK SGGW, traktując go jako "koło ratunkowe" (w razie czego). Tworzy to sytuację, gdzie zbudowany jest poważny poziom kandydatów na tę uczelnię, choć nie należy tego egzaminu traktować jako trudny do zdania. Z moich doświadczeń wynika, że osoba po roku nauki rysunku w naszej pracowni (często znając podstawy malarstwa akwarelowego czy kredki) dostaje najczęściej 80 punktów (maksymalnie) rzadziej 70 czy 75.
Egzamin na AK SGGW potrafi być bardziej "architektoniczny" (w ujęciu bezpośrednim) niż ten na Architekturę PW. W sytuacji gdy przewidywana jest na dzień egzaminu dobra pogoda, wtedy kandydaci proszeni są o stawienie się w umówionym miejscu w Warszawie — brzeg Wisły, park, campus SGGW, tor wyścigów konnych czy nawet Pałac Kultury i Nauki. Bardzo często egzamin jest oparty o znalezienie ciekawego tematu przestrzennego w otoczeniu i narysowaniu go bezpośrednio w plenerze. Gdy nie dopisuje pogoda, egzamin przebiega w zorganizowanych ku temu salach na SGGW. Tematy w takich przypadkach są bardzo nastrojowe i wolne np. narysuj określony nastrój czy spalony las... Opierając się na 20-letniej praktyce, nie przypominam sobie, aby zadanie rysunkowe polegało na narysowaniu "drzewka" czy "pejzażu wiejskiego" z wyobraźni. Jest to kwestia ważna, ponieważ kandydaci zazwyczaj wyobrażają sobie, że będą egzaminowani z tego kto lepiej narysuje drzewo, krzak czy łąkę. Istotnym elementem potrafi być kolor — praca wykonana akwarelą lub kredką... Nie zostało dowiedzione, że kolorowy rysunek z zasady jest lepiej oceniany od dobrej pracy ołówkowej :), ale kolory praktycznie w każdym przypadku otrzymują maksymalną ilość punktów.
Możliwe jest, że po prostu osoby decydujące się na kolor są z zasady bardziej doświadczone. Możliwe też, że komisja lubi kolorowe prace. Reasumując, zupełnie wystarczającym okresem, aby przygotować się do egzaminu na Architekturę Krajobrazu SGGW, jest jeden rok szkolny nauki w grupie podstawowej. Jeżeli jest na to czas, nauka w grupie średniej bardzo pomoże, ponieważ ten poziom jest skupiony na wprowadzaniu koloru i nastroju. Zdarzało się, że maksymalną ilość punktów dostawały nawet osoby, które posiadały pięciomiesięczne doświadczenie rysunkowe. Powodzenia !

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved