Gawędy o Architekturze - Villa Savoye

Opublikowano 26 Października 2021
Udostępnij:

W tym tygodniu opowiemy Ci o Willi Savoye, wybudowanej przez Le Corbusiera w Poisy pod Paryżem. Villa stanowi chyba najbardziej wyrazisty przykład dla stylu modernistycznego, którego "mesjaszem" był niewątpliwie Le Corbusier. Budynek nie był idealny i posiadał wiele wad. Jego właściciele "darli koty" z architektem a korespondencja w sprawie niedoróbek i uchybień nie miała końca. Pani Eugenia Savoye mówiła, że "w tym domu pada deszcz" a Pan Pierre Savoye nie miał miejsca, by ustawić swoją kolekcję win (pomimo wielkiego rozmiaru domu). 
Wielkim problemem stał się dla Państwa Savoye rozgłos, który towarzyszył tej Willi. To, co na początku procesu inwestycyjnego było celem, (wybudowanie znanego budynku) stało się jego zmorą. Takiego rozgłosu nikt się nie spodziewał. 
Ostatecznie Pan Savoye zakopał swoje wina w ogródku, by nie dostały się w ręce Niemieckiego okupanta w trakcie II Wojny Światowej.
W naszym vlogu dowiesz się wielu innych Ciekawych informacji i dodatkowo zwiedzisz willę z modułową ekipą z 2006 roku. Wtedy byliśmy tam na plenerze.
Serdecznie zapraszamy.

© MODUŁ - All Rights Reserved