Geneza powstania rysunku - wywiad radiowy

Opublikowano 24 Maja 2020
Udostępnij:

Wczoraj, około godziny 23.30 wziąłem udział w audycji radiowej "Kulturalnie na temat" w Polskim Rado 24. Audycja dotyczyła rysunku. Pani Redaktor Katarzyna Cygler, z początku, nie do końca wiedziała, o co zapytać mnie jako osobę, która rysunkiem żyje, uczy i tworzy w tej technice. Wywiad rozpoczęliśmy więc genezą - "po co i dlaczego". Cała historia rysunkowych przedstawień i działalności artystycznej człowieka rozpoczyna się w okresie magdaleńskim ok. 15.000 lat przed naszą erą kiedy to nasi przodkowie, planując polowania oraz przekazując informacje o zwierzętach, zaczęli je rysować.

Grota Lascaux.

Przekazywali w ten sposób informacje o liczebności stad, technikach myśliwskich i sposobach osaczania zwierzyny. Rysunek był zawsze medium, językiem do utrwalania informacji w społecznościach i sięgania do nich w razie takiej potrzeby. Ponad szesnaście tysięcy lat później Leonardo Da Vinci posługując się technikami rysunku klasycznego, opisywał skomplikowane urządzenia, takie jak maszyny latające, łóż podwodna czy czołg — stawiając się tym samym w roli wizjonera technicznego. Rysunek kultywował także w czasie analiz medycznych i przenoszenia tych informacji na pole plastyki i nowoczesnej anatomii. Leonardo, posługując się rysunkiem, projektował także maszyny siejące grozę na polach bitewnych renesansu, kosy bojowe, które ucinały żołnierzom wrogiej armii nogi. Jak widać, rysunek służył od zawsze jako zaplecze projektowe.

Kosa bojowa Leonarda.

Był narzędziem do analiz i prób jeszcze przed wcieleniem w życie naszych zamierzeń. Obecnie rysunkiem posługują się projektanci ubrań, wzornictwa przemysłowego, wnętrz... ilustratorzy i komiksiarze... a także wielcy malarze i artyści. Rysunek potrafi pomagać w depresji i innych schorzeniach nerwowych, potrafi odprężać i prowadzić do relaksu duszy :) Zapraszamy do odsłuchania AUDYCJI

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved