Jak poszukiwać inspiracji plastycznych w sieci ?

Opublikowano 21 Września 2012
Udostępnij:

Rysując prace domowe, konkursy czy prace dla siebie wielokrotnie spotykamy się z koniecznością wyszukania inspiracji z wyszukiwarki internetowej, najczęściej google. Szukając inspirujących prac zawsze warto zainwestować swój czas i „inteligencję internauty” aby rzeczywiście znaleźć ciekawe przykłady czy zdjęcia.

Większość osób prowadzi takie poszukiwania „płytko”, wpisując np. frazę „starodawny dom” gdy poszukują flamandzkiej kamienicy średniowiecznej. Nigdy nie znajdziemy zadowalającego wyniku posługując się takimi frazami !!! Aby znaleźć ciekawe zdjęcia w powyższym temacie należy zacząć od bardziej konkretnej frazy np. „kamienica średniowieczna” + np. „flamandzka”. Jeżeli wyniki nas nie satysfakcjonują możemy tą samą frazę wpisać w językach francuskim i/lub angielskim. Wpisujemy „medieval building” – wyniki nie są ciekawe. Możemy więc dokonać modyfikacji we frazie (co podpowiada wyszukiwarka) i wpisać „medieval town”. Warto także sprecyzować region o który nam chodzi wpisując „medieval town france” (można także zbudować frazę po francusku używając tłumacza). Po szybkim przyjrzeniu się wynikom można stwierdzić, że ciekawymi miejscami o charakterze średniowiecznym jest miasteczko Dinan i Cahors. Eksplorujemy więc ten wątek wpisując frazy wynikające z połączenia „street” „town” „dinan” „cahors” i „medival”… wyniki powinny być satysfakcjonujące.

To samo dotyczy np. ilustracji science fiction. Tutaj zacząć można od frazy „science fiction illustration” – po znalezieniu ciekawych wyników, warto eksplorować strony, często oprócz grafiki, która pojawiła się w wynikach jest mnóstwo innych ciekawych ilustracji – warto więc pogrzebać. Poszukując ilustracji możemy wejść na www.deviantart.com – jest tam mnóstwo ciekawych prac posegregowanych na kategorie. Znaleźć można dosłownie wszystko !!! Ciekawych i nastrojowych zdjęć można poszukiwać na portalach związanych z fotografią – najczęściej wprowadzony jest tam podział na kategorie np. www.plfoto.com Nigdy nie należy kopiować prac osób tworzących w innych szkołach rysunku !!! Można narazić się w ten sposób na śmieszność, co gorsza taki rysunek może trafić do galerii – wtedy powstają dziwne sytuacje, zwłaszcza gdy osoba wstawiająca galerie nie ma o tym zielonego pojęcia. Reasumując – jeżeli się inspirować czy kopiować to z dobrych źródeł – takich, które nie zarzucą Ci plagiatu po wstawieniu pracy np. na FB.

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved