Jak wybrać odpowiedni kurs w naszej szkole rysunku.

Opublikowano 03 Października 2022
Udostępnij:

Kurs rysunku na Architekturę, ASP i do Liceum Plastycznego? Podobieństwa i różnice.

Wstęp

Wiele osób, zapisując się do naszej szkoły rysunku, pyta o to czy ich zapis początkowy ostatecznie determinuje kierunek nauki. Ludzie, którzy nie mają jeszcze doświadczenia plastycznego nie potrafią od razu wskazać, czy ich ostatecznym wyborem będzie architektura, grafika, sztuka mediów czy malarstwo. W ramach tego artykułu opiszę proces jaki towarzyszy ukierunkowaniu się uczestnika zajęć i wybraniu ostatecznego celu uczestnictwa.

Czy od razu trzeba się zdecydować na odpowiedni kierunek zajęć?

W wielu przypadkach nie jest możliwym by od razu dokonać takiego wyboru. Typową sytuacją jest więc to, że osoba decydująca się na kurs rysunku dopiero po rozpoczęciu nauki, jest w stanie ostatecznie stwierdzić w czym „czuje się lepiej". Grupy początkujące w naszej szkole rysunku mają charakter interdyscyplinarny. Podstawy dotycząca zasad perspektywy, światłocienia, kompozycji, faktur materiałów są takie same dla każdego. Czy mamy do czynienia z kandydatem na wyższą uczelnię, czy do liceum plastycznego albo z hobbystą, fundamenty będą takie same. Sytuacja wygląda podobnie jak np. w kolarstwie. Są różne typy kolarstwa np.: szosowe, górskie, torowe. Aby wyspecjalizować się w jednej z tych dyscyplin koniecznym jest, aby nauczyć się jeździć na zwykłym rowerze.

Podobnie dzieje się w sztukach plastycznych. Aby myśleć o przygotowaniu do konkretnego celu musimy na początku zmierzyć się z działaniami na poziomie podstawowym i zdobyć odpowiednie fundamenty. Celem nadrzędnym może być egzamin na wyższą uczelnię, do Liceum Plastycznego czy nawet praca jako tatuator. Mając ugruntowaną podstawową wiedzę, łatwiejszym będzie odnalezienie odpowiedniego kierunku dla siebie i zainteresowanie konkretnymi zagadnieniami w przestrzeni sztuki. Często dzieje się tak, że osoby uczestniczące w zajęciach podejmują ostateczną decyzję co do celu po kilku miesiącach nauki. Zdarzały się sytuacje, że osoba ucząca się od dwóch lat w kierunku ASP nagle informowała, że chce zmienić grupę na architektoniczną. Jest to wpisane w naszą codzienność i zawsze pomagamy w zrealizowaniu Twoich marzeń.
Wspólna nauka w szkole rysunku

Kurs rysunku w grupie początkującej i podstawowej

Bardzo ważną składową każdego kursu jest nauka rysowania w grupie rysunkowej na poziomie początkującym, gdzie poznajemy najważniejsze zasady budowy przestrzeni i grafiki rysunkowej. Drugim stopniem wtajemniczenia jest grupa podstawowa, która stanowi kontynuację początkującej. Ma ona charakter interdyscyplinarny i ukierunkowany na rysunek klasyczny, czyli taki jakim operował np. Leonardo Da Vinci czy Michał Anioł. Grupa na poziomie podstawowym jest ukierunkowana na nauczenie uczestnika zasad pracy rysunkowej i zapoznania ze wszystkimi tematami jakie może spotkać na swojej drodze twórczej. Na takich zajęciach nauczysz się pracy z martwą naturą, poznasz sposoby rysowania postaci, drzew, mebli oraz prostych form architektonicznych. Zbudujesz w ten sposób podstawy do każdego wyzwania artystycznego, egzaminu czy teczki.
Wspólna korekta prac

Kurs Rysunku na architekturę

Zajęcia w grupie architektonicznej zaawansowanej ukierunkowane są na konkretny egzamin i podporządkowane zdobywaniu umiejętności, które w wymierny sposób pomogą kandydatowi w dostaniu się na tę uczelnię. Zakładamy tutaj, że uczestnik posiada podstawową wiedzę i możliwości artystyczne wyniesione z grupy podstawowej. Najczęściej uczestniczy grupy architektonicznej mają około roku doświadczeń w rysunku klasycznym, ale zdarzają się przypadki, że przechodzą do niej osoby już po 3 miesiącach nauki rysunku. Wszystko zależy od czasu jakim dysponuje uczestnik. W ramach zajęć architektonicznych bardzo ważnym aspektem jest budowanie przestrzeni i szczegółowa analiza brył w perspektywie oraz przestrzeni płaskiej. Istotnym jest by uczestnik nie tylko potrafił narysować obiekt w przestrzeni trójwymiarowej, ale także porównać do rzutów płaskich w aksonometrii. Kluczowym jest zebranie prac do teczki kandydata, co dzieje się zazwyczaj w końcowej fazie przygotowań. Jest natomiast możliwe wprowadzenie do teczki nawet pracy z poziomu początkującego, jeżeli będzie pasowała do ogólnego pomysłu na teczkę. Najważniejszym etapem jest test związany z wyobraźnią przestrzenną. Wyczerpuje on doświadczenia rysunkowe dosłownie z każdego etapu nauki. Oczywistym jest, że najbardziej zaawansowane zadania bryłowe pojawiają się w grupie architektonicznej, ale podstawy z grupy początkującej są tu nie do przecenienia.

Kurs Rysunku na ASP

Podobnie jak w wyżej opisanym przypadku, podstawą do działań w kierunku ASP i Pjatk są zajęcia kursu rysunku na poziomie początkującym i podstawowym. W tym przypadku dochodzi czynnik związany z różnicami pomiędzy wymaganiami na różne kierunki Akademii. Osoba, która widzi swoją przyszłość na Wydziale Malarstwa wystarczy nawet kilka miesięcy nauki w rysunkowej grupie początkującej, jako podstawa do dalszych działań. W takim przypadku kluczowym będzie praca malarska i rysunek postaci/modela. Z drugiej strony są osoby, które myślą o rekrutacji na Wydział Wzornictwa czy Architektury Wnętrz. Dla tych drugich doświadczenia z grupy podstawowej będą miały szczególną wagę i warto by nauka rysunku trwała jak najdłużej. W czasie egzaminów na te wydziały wykorzystywany jest rysunek klasyczny, zdarzają się testy z brył i zadania przestrzenne. Należy podkreślić, że teczki na poszczególne kierunki akademii są do siebie stosunkowo podobne, zawierają rysunek postaci 100/70 i prace malarskie 50/70 jako rdzeń. Sposób ich podania i nasycenia dodatkowymi elementami teczki zależy już od konkretnego kierunku.
Zajęcia artystyczne z modelem

Kurs Rysunku do Liceum Plastycznego

Także w tym przypadku umiejętności podstawowe w rysunku klasycznym będą kluczem do całości procesu przygotowań. Najważniejszym etapem jest rysunek – prosta ilustracja do tekstu na formacie A3. Rysunek powinien stanowić opowieść. Czym bardziej jest dojrzały i oparty o fundamenty wiedzy rysunkowej, tym lepiej jest oceniany. Taki rysunek musi się także odznaczać urodą i pomysłowością. Drugim elementem egzaminu jest malarstwo.
W przypadku gdy kandydat ma tylko rok na przygotowanie się do egzaminu ważnym jest oczywiście by jak najszybciej zmierzyć się z tym medium, ale nie może to nastąpić bez wiedzy zdobytej w grupie początkującej. Trzeci etap, czyli plastelinowa rzeźba, jest najmniej wymagający, jeżeli chodzi o konkretną naukę. Tutaj mamy do czynienia z przestrzenią opartą na doświadczeniu – czym więcej wykonaliśmy takich rzeźb, tym mamy większą szansę na sukces w czasie rekrutacji do szkoły.
W naszej szkole uczymy też malarstwa.

Podsumowanie

Wspólnym elementem dla wielu uczelni i liceów plastycznych jest rozmowa z kandydatem, czyli „egzamin ustny". Ważne jest by pamiętać, że nie jest jego celem odpytywanie kandydata ze szczegółowej wiedzy książkowej. To nie jest matura. Rozmowa taka może przejść na tematy związane z architekturą nawet w czasie rozmowy do liceum. Zdarzają się pytania dotyczące ulubionego reżysera filmowego czy kompozytora. Warto jest się przygotować wielotorowo. Podstawą jest oczywiście wiedza książkowa, którą powinieneś posiąść we własnym zakresie. Watro jest śledzić na bieżąco wykłady, które przygotowujemy dla naszych uczniów. Dodatkowo powinieneś śledzić wystawy muzealne, galerie sztuki i wydarzenia kulturalne.

Sprawdź ofertę kursów naszej szkoły rysunku pod tym adresem - Szkoła Rysunku Moduł

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved

Deprecated: explode(): Passing null to parameter #2 ($string) of type string is deprecated in /home/modul/public_html/blog/conf/function.inc.php on line 433