Czym jest rysunek, kurs (pracownia) rysunku, praca plastyczna... ?

Opublikowano 14 Sierpnia 2012
Udostępnij:

W wielu rozmowach telefonicznych z osobami zapisującymi się na zajęcia Kurs Rysunku Moduł spotykam się z poniższymi pytaniami: -"czy można nauczyć się rysować? -"czy jestem w stanie się przygotować na studia w rok (lub dwa)", -"czy może ktoś mnie ocenić po jakimś czasie i powiedzieć czy się nadaje", -"czy ktoś mi pomoże na zajęciach i czy sobie poradzę" -"jak mogę stwierdzić czy mam talent" -"co zrobić, gdy wstydzę się pokazywać innym swoje prace?" Oczywiście tego rodzaju pytania można mnożyć. Wszystkie są mądre - wiadomo, kto pyta nie błądzi. W tym i kilku następnych wpisach postaram się odpowiedzieć na cały wachlarz tego typu pytań.

 CZYM JEST RYSUNEK I MALARSTWO ?

Sztuki plastyczne są niczym innym jak medium, który przekazujemy światu informacje. Od celności naszej interpretacji rzeczywistości zależy, czy nasza praca będzie się podobała czy też nie. Każdy licealista przyzwyczajony jest do pisania wypracowań z  J.polskiego, "pisząc je" zazwyczaj kilka razy w miesiącu.    Zakładam, że większość z Was wie czym charakteryzuje się dobre wypracowanie - posiada początek, ciekawe rozwinięcie i zakończenie.

Tym samym charakteryzuje się dobry rysunek bądź dzieło malarskie - opowiada o rzeczywistości. Dobry rysunek możemy czytać (oglądać) przez kilka minut prowadzeni przez autora po dwuwymiarowej kartce papieru, gdzie kolejno odkrywamy kolejne elementy układanki. Przyjmijmy więc, że rysunek i malarstwo to MEDIUM - specyficzny język -  sposób przekazu wiedzy i informacji.  Różnicą pomiędzy fotografią a rysunkiem jest to, że w większości przypadków zdjęcia pozbawione są interpretacji i syntezy a dobry rysunek opiera się na tych cechach. Z tego powodu tak ważnym jest nauka obserwacji i ogólna wiedza o tym, co rysujemy.

Czy każdy może rysować? Prawdopodobnie nie... tak jak nie każdy może pisać dobre wypracowania czy robić poprawne kompozycyjnie fotografie. Można jednak przyjąć, że przy średnich zdolnościach wrodzonych, zaangażowaniu, dużym nakładzie pracy i przede wszystkim "sercu" -  możesz nauczyć się świetnie rysować i malować.

KURS (PRACOWNIA) RYSUNKU / PRACA PLASTYCZNA

Pracownia jest miejscem, które przystosowane jest do pracy twórczej i gromadzi osoby tym zainteresowane. Zdecydowanie efektywniej pracuje się w grupie ludzi o podobnych zainteresowaniach i celach. Bardzo częstym błędem w myśleniu o nauce rysunku jest porównanie do nauki języków. Gdy uczymy się języka zasadą jest, że im mniejsza grupa, tym lepiej - ideałem są lekcje indywidualne z native speakerem.

W nauce rysunku jest inaczej. Aby się rozwijać musisz być osadzony w większej grupie osób, mieć znajomych zainteresowanych rysunkiem, widzieć siebie na tle grupy, widzieć i analizować prace innych osób. W pewnym momencie musisz stać się samodzielnym twórcą, który sam potrafi określić cele swojej pracy. Z początku kontakt z nauczycielem jest nieodzowny na każdym etapie pracy, czujemy się bezpieczni, gdy cały czas ktoś zagląda przez ramię. Później dochodzimy do poziomu, na którym radzimy sobie technicznie z każdym tutorialem - potrafimy przerysować przykładową pracę rozumiejąc zasady jej "działania". Tutaj zaczynają się "schody" - gdy już posiadamy solidny warsztat rysunkowy następnym krokiem jest usamodzielnienie się w budowaniu swoich kompozycji, układów graficznych i interpretacji przestrzeni w plenerze lub opierając się na fotografii.

Najwyższym stopniem wtajemniczenia jest szybka odpowiedź rysunkowa z pamięci na zadany temat - tutaj liczy się głównie pomysł. Warsztat rysunkowy musi stać na wysokim poziomie - niemniej nie sam rysunek jest celem a opowieść graficzna dotycząca tematu. Dochodzimy tutaj do poziomu, gdzie rysunek staje się pewną grą - zabawą z odbiorcą.

Artykuł chroniony prawami własności intelektualnej. Wszystkie prawa autorskie zastrzeżone są przez odpowiednich autorów, materiały graficzne należą do Kurs Rysunku Moduł.

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved