Od czego zacząć? Wybór pomiędzy rysunkiem a malarstwem.

Opublikowano 25 Kwietnia 2022
Udostępnij:

Co wybrać? Kurs rysunku czy kurs malarstwa?

Wiele osób, myśląc o zapisie na zajęcia plastyczne, staje przed trudnym wyborem pomiędzy kursem malarstwa a kursem rysunku. Na pierwszy rzut oka, dla osoby niewtajemniczonej, stawiającej dopiero pierwsze kroki w sztukach pięknych, ten wybór może się wydawać bardzo trudny. Z jednej strony mamy ochotę porysować (np. postać lub portret). Z drugiej, któż nie chciałby zamaszyście, dużym pędzlem namalować olejnego obrazu.
W rzeczywistości wybór jest bardzo prosty i naturalny, co opiszemy w niniejszym artykule.

Zajęcia malarskie u nas w pracowni.

Kurs rysunku to fundament.

Najistotniejsze jest to, że nie ma praktycznej możliwości, by nauczyć się fundamentalnej wiedzy plastycznej tylko w obrębie malarstwa. Nie jest możliwe rozpoczęcie świadomej nauki malarstwa bez wiedzy dotyczącej perspektywy, anatomii i proporcji człowieka, światłocienia czy wykonania pierwszej martwej natury. Tych rzeczy po prostu nie poznajemy na kursie malarstwa, ale właśnie na zajęciach rysunkowych.
Jest ku temu kilka powodów. Pierwszym z nich jest precyzja stosowanego narzędzia. Ołówek jest w tym bezkonkurencyjny, to o wiele bardziej precyzyjne narzędzie niż pędzel. Poznając fundamentalne zasady rysunkowe, istotne jest, by mieć możliwość stałej korekty naszej pracy i poprawienia błędów. Szybko i niezawodnie zrobimy to właśnie zestawem ołówek plus gumka do ścierania. Najważniejszą przyczyną, dla której warto zacząć od nauki rysunku to cena przyborów. Zestaw niezbędnych narzędzi na zajęcia rysunkowe oscyluje w kwocie ok. 10 zł. W przypadku farb akrylowych podstawowy zestaw startowy to kwota ok. 200 zł.

Przez rysunek do malarstwa i odwrotnie.

Malarstwo jest bardzo ważnym i cennym etapem w rozwoju plastycznym młodych artystów. Ważne jest, aby wspomnieć, że doświadczenia z tej dziedziny będą miały bardzo duży wpływ także na rysunek. Dwa rozpatrywane kierunki sztuki stanowią więc nierozerwalną parę. Doświadczenia w zakresie malarstwa spowodują, że w rysunek staną się bardziej czytelne plamy. Będziemy umieli łatwiej znaleźć plany naszej pracy. Pierwszy, drugi, trzeci i dalsze. Łatwiej nam będzie różnicować sposób uderzenia ołówkiem, grafitem, piórem czy węglem. Powyższe zagadnienia nie należą jednak do poziomu ściśle początkującego. W praktyce dobrze jest opierać doświadczenia twórcze zarówno o rysunek jak i malarstwo. Dla odbiorcy zajęć plastycznych przynajmniej na początku rozwoju dobrym rozwiązaniem są zmiany pomiędzy tymi technikami. Jakiś czas rysujemy, a później płynnie przechodzimy na zajęcia w pracowni malarskiej.


Rysunek to podstawa.

Rysunek na początku.

Zapisując się na zajęcia plastyczne, zacznij więc od rysunku. W ramach tych zajęć nauczysz się podstawowych zasad budowy obiektów, perspektywy, ale przede wszystkim kompozycji. Nauczysz się pracować na dużym formacie ok. 50/70 cm. Przejście na ten format, od razu, w ramach malarstwa sprawia często trudności. W naszej pracowni spotykamy się z osobami, które już jakiś czas malują, mają w tej dziedzinie doświadczenie, ale napotkały w swoim rozwoju bariery, których nie są w stanie pokonać. Stracili poczucie, że dalsza praca malarska przyczyni się do rozwoju ich umiejętności. W takich przypadkach najczęściej okazuje się, że przyczyną problemów jest brak podstawowej wiedzy. Jak długo można rysować kwiaty czy kompozycje abstrakcyjne? Każdy początkujący artysta poczuje w końcu chęć namalowania czegoś bardziej realistycznego. Tutaj wracamy do rysunku. Jeżeli chcesz działać realistycznie, musisz nauczyć się fundamentów w ramach zajęć rysunkowych.

Akwarela stanowi medianę pomiędzy rysunkiem i malarstwem.

Malarstwo to kolorowa przygoda, gdzie rysunek jest mapą.

Kolor jest potężnym narzędziem plastycznym. Malarstwo wykorzystuje to narzędzie, dzięki czemu widzimy płaski obraz w sposób przestrzenny. Genialny artysta poprzez swój talent oraz intuicję jest w stanie samymi plamami koloru pokazać przestrzeń, oraz obiekty w niej występujące, w sposób nietuzinkowy i jedyny w swoim rodzaju. To oczywista prawda.
Nie każdy młody artysta jest jednak aż tak genialny. W naszej populacji takich samorodków jest bardzo niewielu, a ich ilość może być liczona w promilach.
Jeżeli nie jesteś samorodnym geniuszem sztuk artystycznych (ja nie jestem na pewno) musisz przystąpić do nauki w sposób zorganizowany i systematyczny.
Na pierwszym miejscu jest zawsze rysunek. Malarstwo może być świetną przygodą, ale aby ją przeżyć musisz zaopatrzyć się w mapę. Mapą, która poprowadzi Cię w artystyczny świat, jest rysunek. On stanie się Twoim drogowskazem.

Sprawdź ofertę naszych kursów rysunku i malarstwa na https://www.rysunek-architektura.pl

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved