Pierwsze zajęcia - od czego zaczynamy ?

Opublikowano 28 Marca 2017
Udostępnij:

Zapisujesz się na zajęcia rysunkowe? Zastanawiasz się, od czego będziemy rozpoczynali naukę... czy na pewno sprostasz... czy okażesz się osobą "zdolną"? Powyższe pytania rodzą się w głowie niemal każdej z osób, rozpoczynających naukę w naszej pracowni. Przede wszystkim pamiętaj, że wchodząc na stronę internetową i przeglądając jej treść, wykazałeś już duże zainteresowanie — to redukuje do minimum niebezpieczeństwo, że do rysunku "się nie nadajesz". Zazwyczaj osoby, które instynktownie czują, że chcą czymś się zająć, mają w tym kierunku wystarczające predyspozycje. W praktyce ok. 99% osób pojawiających się na pierwszych zajęciach radzi sobie z opanowaniem zagadnień i ćwiczeń rysunkowych. "Radzi sobie" - oznacza tutaj, że jest w stanie operować wiedzą i stosować do kolejnych ćwiczeń. Wiadome jest, że jedni "radzą sobie" bardziej, inni średnio jeszcze inni muszą trochę więcej czasu spędzić nad ćwiczeniem. Tak jest na każdych zajęciach w grupie. Natomiast praca rysunkowo-plastyczna odznacza się dużą rozpiętością przestrzeni umiejętności. Można mieć umiejętność w budowaniu przestrzeni 3d (widzieć przestrzennie), można widzieć bardziej płasko (plamą), można wreszcie być bardzo pomysłowym, odznaczać się pamięcią graficzną, cierpliwością, odwagą plastyczną... Wszystkie te umiejętności rzadko spotykają się razem u jednej osoby w sposób naturalny. Niektóre z nich można kształtować i wyrabiać, inne są wrodzone. Razem składają się na tzw. talent. Z talentem jest tak jak z kamieniem szlachetnym — jego piękno uzyskuje się dopiero przy odpowiednim szlifie. Bez szlifu wygląda jak zwykły kamień. Wracając do pierwszych zajęć, przygodę z rysunkiem zaczynamy od zabawy w budowanie brył przestrzennych. Omawiamy podstawowe zasady budowy perspektywy, określamy punkty na arkuszu i budujemy nasze pierwsze pudełka 3D. Staramy się nauczyć prowadzić delikatnie i prosto kreskę, panując nad ręką i okiem.

Dopiero po przećwiczeniu podstaw w ramach "zabawy rysunkowej" rozpoczynamy naukę związaną z kształtowaniem perspektywy z obserwacji, z natury. Oczywiście wszystko dzieje się pod okiem osoby prowadzącej ;) Kilka złotych rad na pierwsze zajęcia: 1. Zadania nie będą "za trudne" więc warto podejść do nich w sposób otwarty i z uśmiechem na twarzy. 2. Prosta kreska nie jest głównym kryterium oceny zdolności rysownika. W praktyce jest to jedyna umiejętność rysunkowa, która stosunkowo szybko "pojawia się sama". 3. Oprócz "niezłomnych zasad" perspektywy pamiętaj, aby stosować także intuicję i zdrowy rozsądek ;) 4. Gumka jest jednym z Twoich głównych wrogów — osoby początkujące wycierają zazwyczaj właśnie to co dobrze narysowały. 5. Staraj się rysować tak, jak najlepiej potrafisz... ale daj sobie też przestrzeń na pomyłki i błędy. W zasadzie wystarczy jeżeli będziesz się starał/a. To, co narysujesz, wcale nie musi być idealne i bezbłędne ;)

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved

Deprecated: explode(): Passing null to parameter #2 ($string) of type string is deprecated in /home/modul/public_html/blog/conf/function.inc.php on line 433