Przygotowanie do wykonania pracy rysunkowej – ilustracji architektonicznej.

Opublikowano 07 Marca 2013
Udostępnij:

Wiele lat temu – powiedzmy, że ok. 20 – tu, kiedy nie było jeszcze internetu, telefonów komórkowych i aparatów cyfrowych, a i ilość publikacji albumowych była niska, osoba przygotowująca się do wykonania pracy rysunkowej musiała się wykazać dużą pomysłowością i inwencją. Chcąc narysować amerykański samochód, można było na przykład wykonać zdjęcia ekranu telewizora (lampowego), wywołać je i posiłkować się rysując. Architekturę często rysowało się z niewielkich czarnobiałych ilustracji w książkach dotyczących historii sztuki. Oczywiście dobrą stroną tamtego stanu rzeczy był fakt, że przygotowania wymagały dużej fantazji i zaangażowania. Obecnie młodzi rysownicy mają dostęp do zdjęć praktycznie każdego obiektu, który w naszym świecie funkcjonuje. Dostęp jest prosty – wystarczy „zapytać się” wyszukiwarki. Dziejową „zagadką” jest to, że obecnie mało komu chce się sięgnąć do tych informacji  i rzetelnie się do tematu przygotować. Powodem jest być może zbyt łatwy dostęp do tych zasobów…

Widok Wrocławia
W tym artykule chciałbym opisać sposób (bardzo prosty), którym można łatwo podnieść jakość swoich prac architektonicznych. Kluczem jest mądre użycie potężnego narzędzie, jakim jest GOOGLE MAPS. Jeżeli chcesz narysować np. ratusz we Wrocławiu, poszukaj go na mapie, obejrzyj otoczenie z lotu ptaka. Następnie możesz przenieść „żółtego ludzika” w miejsce, z którego chcesz wykonać „zdjęcie” obiektu i poszukać dobrego kadru. Ciekawą rzeczą jest możliwość pospacerowania wokół obiektu, obejrzenia go z każdej strony, przyjrzenia się kramom, które go otaczają, posadzce… Zasadniczo Google stawiają tylko jedną barierę, nie czujemy zapachu tego miejsca. Gdy już znasz kontekst obiektu i znalazłeś najlepszy kadr, który zdecydowałeś się narysować, można eksplorować wyszukiwarkę obrazów, aby znaleźć te samo ujęcie w większej rozdzielczości i w lepszej jakości niż ta „fotografia”, którą możemy wykonać w czasie komputerowego spaceru – istnieje odpowiednie narzędzie do takich poszukiwań. Po znalezieniu fotografii możemy ją dodatkowo wprowadzić do prostego programu graficznego (typu „podgląd obrazów”) i obrobić tak, aby łatwo było nam korzystać z tego materiału w procesie tworzenia pracy rysunkowej.
Rynek wrocławski
Ważnym, jest także fakt, iż w momencie kiedy rysujesz pracę z samouczka np. Santa Maria Del Grazzie w Mediolanie – możesz wtedy łatwo dotrzeć do tego miejsca, „przespacerować” się w okolicy i przed wykończeniem pracy zrozumieć kontekst otoczenia.

Do dzieła — zwiedzajcie, szukajcie świetnych kadrów i rysujcie !!!

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved