Przewodnik po technikach rysunkowych.

Opublikowano 24 Lipca 2023
Udostępnij:

Przewodnik po podstawowych technikach rysunkowych: Ołówek, Piórko, Węgiel, Kredki i Flamastry.

Sztuka rysunku jest fascynującym i kreatywnym sposobem wyrażania naszych myśli, emocji i obserwacji. Opanowanie podstawowych technik rysunkowych jest kluczem do tworzenia wyjątkowych dzieł sztuki.

W tym przewodniku przedstawimy Ci zestawienie najważniejszych narzędzi i technik, które pozwolą Ci rozwijać swoje umiejętności artystyczne. Bez względu na to, czy jesteś osobą początkującą, czy zaawansowaną, ten artykuł zawiera wiele wartościowych wskazówek, które pomogą Ci stać się bardziej świadomym i zaawansowanym rysownikiem.

Kredka, ołówek i węgiel

• Rysunek ołówkiem

Rysowanie ołówkiem to jeden z najpopularniejszych sposobów wyrażania swoich pomysłów na papierze. Ołówek umożliwia nam tworzenie zarówno lekkich, subtelnych linii, jak i głębszych, cienistych cieni. Istnieje kilka rodzajów ołówków do wyboru, różniących się stopniem twardości grafity, od miękkich (np. 6B) do twardych (np. 4H). Im wyższa wartość H, tym twardszy ołówek, a im wyższa wartość B, tym miększy. Osoby początkujące powinny rozpocząć od twardości grafitu 2B lub 3B, są najbardziej interdyscyplinarne. Te ołówki będą też odpowiednie do rysowania architektury oraz rysunków mebli czy obiektów wzornictwa przemysłowego. Tematy bardziej plastyczne i abstrakcyjne (np. drzewa i postaci) warto rysować ołówkami miękkimi od 4B wzwyż. Twardość ołówka warto także dobrać do formatu papieru, którego się używa. Im większy format, tym bardziej miękki powinien ołówek. Ostatni czynnik nie jest bezwzględny, ale ołówkiem typu 2B trudno jest pracować na formacie 100/70 cm. Przy tak dużym formacie lepsze będą ołówki o twardości od 5B w górę. Warto wiedzieć, że prace, które mają być przedstawione w teczce na ASP, powinny być rysowane bardziej miękkim narzędziem niż prace związane z architekturą czy wzornictwem.

• Rysunek piórkiem

Rysowanie piórem to technika, która może dać Twoim rysunkom niepowtarzalny charakter. Pióro daje wyjątkowe efekty linii dzięki swojej zdolności do zmieniania grubości w zależności od nacisku i ułożenia narzędzia. Istnieje wiele rodzajów piór, od stalowych do gęsich, każde z nich ma nieco inny efekt. Pióro jest idealne do rysowania szczegółowych i precyzyjnych linii. Ważnym aspektem w rysowaniu piórem jest fakt, że nie ma możliwości wycierania już narysowanych linii. Technika ta, jest świetnym ćwiczeniem na pewność siebie i sprawdzenie swoich umiejętności.
Rysunek piórkiem jest bardzo syntetyczny i wymaga pewnych uproszczeń. Doświadczenia zebrane w ten sposób świetnie dopełniają posiadane umiejętności w technice ołówkowej. Rysunek piórkiem jest doskonałym narzędziem dla osób, które pasjonują się rysunkiem architektonicznym.

• Tusz

Rysowanie tuszem to technika pochodna od piórka, która uczy dużej pewności siebie. Odpowiednio ukształtowane drewniane sztyfty, rysiki i pędzle z tuszem pozwalają rysownikowi na tworzenie, wyrazistych, czarno-białych rysunków o różnych tonach. Technika ta jest szczególnie popularna w komiksach i ilustracjach.

Piórko i flamaster

• Praca węglem

Rysunek węglem to technika używająca bloczków węgla prasowanego lub rysików z naturalnego węgla drzewnego. Pozwala na uzyskanie głębokich, bogatych tonów, które są doskonałe do tworzenia realistycznych rysunków postaci, portretów i pejzaży. Rysowanie węglem wymaga precyzyjnego modelowania tonalnego i umiejętności kontroli śladu. Węgiel daje szerokie możliwości rozcierania i z tego powodu posiada pewne właściwości malarskie. Zdecydowaną zaletą tej techniki jest fakt, że daje możliwość zapełnienia dużej powierzchni pracy w bardzo krótkim czasie. Ważna w pracy węglem jest możliwość operowania plamami i zrozumienie sposobu podkreślania graficznego poszczególnych elementów pracy i budowania tła.

• Kredki

Kredki artystyczne to wspaniałe narzędzie do kolorowego rysowania. Są łatwe w użyciu i oferują szeroką gamę kolorów. Kredki używane są prawie dokładnie w ten sam sposób co ołówek, wymagają jednak większej delikatności w stosowaniu. Technika rysunku kredką, wprowadza też kolor. Wykonane w tej technice prace stają się więc bardziej malarskie. Podobnie jak w przypadku piórka, kredki wspomagają technikę ołówkową, pozwalając zrozumieć dużą wartość budowania plamy. Rysowanie kredkami umożliwia stworzenie jasnych, kolorowych i żywych dzieł sztuki. Kredek może używać dosłownie każdy – jest to technika bardzo intuicyjna i dająca szybkie efekty.

• Flamaster

Flamaster jest techniką wymagającej bodaj największej pewności siebie. Przy jej stosowaniu bardzo przydają się doświadczenia związane z rysunkiem piórkiem oraz malarstwem akwarelowym. Technika flamastrowa jest czymś pomiędzy rysunkiem a malarstwem – działa tutaj zarówno plama jak i kreska. Flamaster jest doskonałą techniką do rysunku architektury czy ilustracji. Najbardziej odpowiedni temat dla piórka to  jednak design.  Wykonane tą techniką prace wzornictwa przemysłowego czy samochodów zawsze robią świetne wrażenie na odbiorcach.

• Podsumowanie

Opanowanie podstawowych technik rysunkowych to kluczowy krok w rozwoju twoich umiejętności artystycznych. Wypróbuj różne narzędzia i techniki, eksperymentuj z różnymi stylami, aby znaleźć to, co najlepiej odpowiada Twojemu indywidualnemu stylowi i wizji artystycznej. Wszystkie powyższe techniki wzajemnie się wspierają i uzupełniają. Pamiętaj, że rysowanie to proces uczenia się i doskonalenia. Nie bój się popełniać błędów! Praktyka czyni mistrza, więc rysuj jak najczęściej i baw się swoją kreatywnością!

Jeśli szukasz możliwości rozwoju swoich umiejętności i pasji, sprawdź naszą ofertę - Moduł, Szkoła Rysunku

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved