Teczka i egzamin na Wydział Architektury PW

Opublikowano 15 Sierpnia 2020
Udostępnij:

W roku bieżącym podległy zmianie warunki i sposób kwalifikacji kandydatów na studia architektoniczne Politechniki Warszawskiej. Do 2019 roku przeprowadzany był egzamin z rysunku w gmachu Wydziały Architektury Politechniki Warszawskiej. Od roku 2020 wprowadzona została teczka, a egzamin został przeprowadzony w formie testu. Co więcej, "wydziałowe ptaszki ćwierkają", że tak zostanie na dłużej. Jak powinna wyglądać teczka ? Przede wszystkim błędem jest wprowadzanie do niej prac z samouczków. Rysunek architektoniczny, który w tej samej formie pojawia się także w innej teczce, jest właściwie bezwartościowy z punktu widzenia komisji. Wydaje się, że powodów nie trzeba specjalnie tłumaczyć — jest to po prostu kopia cudzej pracy. Szkoły rysunku idące w ilość — tzw. fabryki (setki osób pracujących na tych samych materiałach — samouczkach) miały w tym roku bardzo trudne zadanie — wręcz niemożliwe.  Jak bowiem "ułożyć" (zdalnie) setki teczek, gdzie prace nie będą się powtarzały ? W naszej pracowni Moduł Kurs Rysunku składaliśmy w tym roku ok. 30. teczek i skonstruowanie poważnego materiału, tak by każdy z uczniów mógł zdobyć maksymalną, w odniesieniu do swoich możliwości, ilość punktów okazało się nie lada łamigłówką. Daliśmy radę i nasze punkty z teczek wyraźnie wybijają się ponad przeciętność. Ważnym aspektem jest także możliwość podporządkowania członków grupy, tak aby uczestnicy zajęć nie robili sobie nawzajem, krzywdy. Prowadzący musi mieć możliwość uzgodnienia każdej teczki, czasami przeprowadzając wielogodzinne rozmowy, tak aby każdy z modułowej drużyny był zadowolony z tego co znalazło się w jego teczce. Jakie powinny być  zmiany w podejściu do zajęć, aby Twoja teczka 2021 była jak najlepsza ? Nie można zostawiać jej na ostatni miesiąc ! Osoby, które dzielnie pracowały przez co najmniej rok miały możliwość wyboru 5 prac z 50 swoich najlepszych. O wiele łatwiej się tak pracuje niż w przypadku gdy kandydat wykonał tylko 5 sensownych prac na architekturę w całym swoim życiu artystycznym. Czym powinny charakteryzować się prace w teczce ? Poniżej postaram się częściowo odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście tak, aby jednocześnie nie zdradzić naszych "modułowych trików teczkowych". Poniższe jest oczywiście oparte o szczegółową analizę punktów w odniesieniu do zawartości teczek 2020.

  1. W teczce powinno się znaleźć kilka prac rysowanych w plenerze — jedna czy dwie prace z architekturą wystarczą,
  2. Warto wprowadzić martwą naturę, aby pokazać, że umiemy narysować także klasyczne tematy plastyczne,
  3. Ciekawym elementem może być analiza klasycznej rzeźby,
  4. Jeżeli dobrze rysujesz postaci — pochwal się tym i wprowadź choć jedną pracę o tej tematyce (może być to także układ szkiców z notatnika),
  5. Możesz do teczki wprowadzić maszyny (samochód, samolot itd.) - to bardzo lubiany temat na "wydziale",
  6. W przypadku gdy posiadasz ciekawy przykład swojej pracy twórczej, jak olej lub akryl na płótnie, konstrukcja przestrzenna, grafika komputerowa czy nawet dokumentację performance'u. Warto jest to pokazać.
  7. Teczka ma być Twoją wizytówką... możesz więc starać się odpowiednio ją kształtować tak, aby uzyskać taki swój obraz, taki jaki chcesz, aby widziała komisja.
  8. Najważniejsze — nie wstawiaj do teczki prac z samouczków, prac nie swoich i nieskończonych... lepsza jest przemyślana własna praca niż coś, czego nie rozumiesz.
  9. Wykładnią ilości punktów za teczkę w 2020 nie były ekstremalne możliwości rysunkowe kandydata, a raczej wartości związane z wszechstronnością zainteresowań twórczych i spostrzegawczością. Wygrywały teczki ciekawe :)

Należy oczywiście pamiętać, że w roku 2020 tematem teczki była "prezentacja swoich zainteresowań" więc pasowała praktycznie każda praca twórcza. Drugim etapem egzaminu 2020 był test predyspozycji do wykonywania zawodu architekta. Test był przeprowadzony w formie "zakreśl odpowiedź A,B,C lub D" więc nikt nic nie rysował. Najprawdopodobniej ta forma egzaminu utrwali się na jakiś czas — znowu można rzec, że "wydziałowe ptaszki tak ćwierkają". Nasi uczniowie znali ok połowę pytań z testu w latach 2018 i 2020... kiedy pojawiały się takie testy. Mamy w naszym archiwum testy od połowy lat 80. aż do początku 2000-nych. Nie znajdziesz tego nigdzie w internecie — na 100%.To tzw. biały kruk i bamy o to by te informacje od nas nie "wyciekły". Możliwe, że jesteśmy jedyną pracownią, która ma te materiały w komplecie. Zasady punktowania wyników maturalnych znajdziesz łatwo na stronie Wydziału Architektury PW. Przykład prac z teczki.

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved