Wielki test ołówków - jakie ołówki wybrać?

Opublikowano 07 Kwietnia 2022
Udostępnij:

Wielki Test Ołówków

Ołówek jest jednym z podstawowych narzędzi w pracy plastycznej. W rysunku jest wręcz nieodzowny. Umiejętności, które posiądziesz w tej technice rysunkowej, przełożą się na każdą, której później będziesz używał. Czy będzie to kredka, flamaster, piórko, długopis, sepia czy sangwina, nawet grafit, czy węgiel. Wszystkie te techniki oprą się o Twoje doświadczenia w ołówku. Z tego powodu celowym jest używać dobrego sprzętu już od samego początku swojej przygody rysunkowej.

W przypadku ołówków zasadą jest, że im mniej doświadczony twórca, tym bardziej pomoże mu dobry ołówek. Jeżeli więc jesteś osobą ściśle początkującą — ten artykuł jest właśnie dla ciebie :) Skupimy się na ołówkach drewnianych o rozmiarze podstawowym. Wszelkiego rodzaju ołówki mechaniczne nie są dobrym rozwiązaniem dla osoby początkującej czy średnio-zaawansowanej ze względu na słabą sprężystość materiału oraz fakt, że nie "zmuszają" one użytkownika do zatemperowania.

Jakie ołówki wybrać?

Jakie ołówki do szkicowania wybrać? Zacznijmy :) Poniższy opis to moje subiektywne odczucia, obserwacje i wiedza zgromadzona podczas użytkowania sprzętu moich uczniów. Tezą opisu jest użytkowanie w ramach rysunku klasycznego — plastycznego.

Ołówek jest jednym z podstawowych narzędzi w pracy plastycznej. W rysunku jest wręcz nieodzowny. Umiejętności, które posiądziesz w tej technice rysunkowej, przełożą się na każdą, której później będziesz używał. Czy będzie to kredka, flamaster, piórko, długopis, sepia czy sangwina, nawet grafit, czy węgiel. Wszystkie te techniki oprą się o Twoje doświadczenia w ołówku. Z tego powodu celowym jest używać dobrego sprzętu już od samego początku swojej przygody rysunkowej.

W przypadku ołówków zasadą jest, że im mniej doświadczony twórca, tym bardziej pomoże mu dobry ołówek. Jeżeli więc jesteś osobą ściśle początkującą — ten artykuł jest właśnie dla ciebie :) Skupimy się na ołówkach drewnianych o rozmiarze podstawowym. Wszelkiego rodzaju ołówki mechaniczne nie są dobrym rozwiązaniem dla osoby początkującej czy średnio-zaawansowanej ze względu na słabą sprężystość materiału oraz fakt, że nie "zmuszają" one użytkownika do zatemperowania.

Jakie ołówki do szkicowania wybrać? Zacznijmy :) Poniższy opis to moje subiektywne odczucia, obserwacje i wiedza zgromadzona podczas użytkowania sprzętu moich uczniów. Tezą opisu jest użytkowanie w ramach rysunku klasycznego — plastycznego.

faber-castell-900    

  FABER CASTELL 9000 (zielony) - moim zdaniem najlepszy ołówek na rynku. Posiada dobrze zmielony grafit oraz system przeciwdziałający łamaniu się wkładu wewnątrz drewnianego nośnika. Świetnej jakości drewno, bardzo łatwo się ostrzy nawet w nie najnowszej temperówce. Jednolitość grafitowego wkładu daje świetną płynność pracy — nie trafiamy tutaj na "kryształki" wewnątrz grafitu (twardsze niż reszta wkładu), które dają wrażenie oporu i potrafią zarysować powierzchnię papieru. Ołówek daje dużą skalę od delikatnych szarości do wysokich kontrastowych czerni. Cena jest wysoka, bo ok. 4 zł. Natomiast ołówek jest bardzo ekonomiczny — ze względu na celującą jakość zużywa się znacznie wolniej. Cena ok. 4 zł. ★★★ Jakość drewna ★★★★★ Jakość grafitu ★★★★★ Łamliwość grafitu ★★★★★ Estetyka produktu ★★★★★ Skala szarości ★★★★★ Ogólna ocena ★★★★★ - SPECJALNOŚĆ ZAKŁADU Z BAWARII :)

HB

FABER CASTELL GOLDFABER 1221 (niebieski) - bardzo zbliżony parametrami do serii 9000, posiada te sam system przeciw złamaniom. Trochę lepiej pracuje mi się 9000 - może to być jednak odczucie subiektywne :) Cena ok. 2,2 zł. ★★★★★ !!! Jakość drewna ★★★★ Jakość grafitu ★★★★ Łamliwość grafitu ★★★★★ Estetyka produktu ★★★★★ Skala szarości ★★★★ Ogólna ocena ★★★★★ - ŚWIETNY PRODUKT ZA UCZCIWĄ CENĘ !!!

olowek-grip-2001      

FABER CASTELL GRIP 2001 (szary) - ołówek dedykowany do pracy biurowej. Ocena tylko ze względu na fakt, iż widuję go w rękach uczniów. Cena ok. 3 zł. ★ Jakość drewna ★★ Jakość grafitu ★★★ Łamliwość grafitu ★★★★★ Estetyka produktu ★★★ Skala szarości ★ Ogólna ocena ★ - NIE NADAJE SIĘ DO RYSUNKU KLASYCZNEGO


staedtler_mars_lumograph      

STAEDTLER MARS LUMOGRAPH (niebieski) - bardzo dobrej jakości ołówek, który odznacza się szeroką skalą szarości. Można nim rysować bardzo delikatnie jak i wchodzić w stosunkowo ciemne szarości. Jakość wykonania bardzo dobra w odniesieniu do grafitu i osnowy drewnianej. Co prawda nie zauważyłem tutaj systemu przeciw złamaniom, ale grafit w czasie temperowania jest stabilny — łatwo się ostrzy i nie pęka. Ołówek wydaje się bardziej "ślizgać" po papierze niż inne, co zupełnie nie przeszkadza w poprawnym stawianiu kreski. Denerwującym jest niebieski kolor wykończenia, który za bardzo zwraca na siebie uwagę podczas pracy... tak wiem, że się czepiam :) Najdroższy z opisywanych tutaj sprzętów — aż przetarłem oczy ze zdziwienia gdy znalazłem ceny w kilku internetowych sklepach plastycznych. Cena ok. 5-6 zł. ★ Jakość drewna ★★★★ Jakość grafitu ★★★★★ Łamliwość grafitu ★★★★ Estetyka produktu ★★★ Skala szarości ★★★★★ Ogólna ocena ★★★ - ZBYT WYSOKA CENA


koch-i-noir-hardtmuth      

KOH-I-NOOR HARDTMUTH 1500 (pomarańczowy) - piszę o tym ołówku jako pierwszym z palety firmy koh-i-noor, ponieważ najczęściej spotykam ten produkt. Właściwie każda część tego ołówka jest średniej jakości. Charakterystyczne jest tutaj szczypiące się drewno oraz średniej jakości grafit, w którym potrafi pojawić się irytujący "kryształek". Ołówek ten nigdy mnie jednak nie rozczarował. Jego wielkim plusem jest bardzo duża dostępność i stosunkowo niska cena. Przestrzeń odcieni szarości jest stosunkowo szeroka. Cena ok. 1,5 zł. ★★★★★ Jakość drewna ★★ Jakość grafitu ★★ Łamliwość grafitu ★★★★ Estetyka produktu ★★★ Skala szarości ★★★ Ogólna ocena ★★★ - NIGDY MNIE NIE ROZCZAROWAŁ

olowki_toisondor      

KOH-I-NOOR TOISON D'OR (czarny) - produkt przeznaczony dla plastyków. Cechuje go znacznie lepsza jakość niż opisany powyżej — nie jest to jednak produkt "powalający". Mamy tu do czynienia z bardzo szeroką skalą odcieni szarości i dobrą jakością drewna. Czasami lubię mieć go w dłoni ze względu na dobre wspomnienia... nie jest jednak produktem najlepszym w swojej "półce". Cena ok. 1,5 zł. ★★★★★ Jakość drewna ★★★ Jakość grafitu ★★★ Łamliwość grafitu ★★★★ Estetyka produktu ★★★ Skala szarości ★★★★ Ogólna ocena ★★★★ - DOBRA JAKOŚĆ, ŚWIETNA CENA ORAZ WARTOŚĆ SENTYMENTALNA  

olowek_grafitowy_1860         


KOCH I NOOR 1860 (szary) - moim zdaniem jest to ołówek przeznaczony do użytku biurowego i nie lubię nim rysować. Jakością odpowiada linii 1500 natomiast skala szarości jest tu bardzo słaba — ołówek nie wchodzi w ciemnie szarości i czernie. Cena ok. 1,5 zł. ★★★★★ Jakość drewna ★★ Jakość grafitu ★★★ Łamliwość grafitu ★★★★ Estetyka produktu ★ Skala szarości ★ Ogólna ocena ★★ - SUBIEKTYWNIE NIE LUBIĘ TEGO OŁÓWKA

cretacolor    

CRETA COLOR 160 (buraczkowy) - ołówek tylko dla bardzo zaawansowanych "graczy". Jeżeli masz "przebieg" rysunkowy mniejszy niż 5 lat prawdopodobnie nie uda ci się go "opanować". Jest to mój ulubiony ołówek obok Fabera 9000. Różnica pomiędzy Cretą a Faberem 9000 jest dokładnie taka sama jak pomiędzy krążownikiem szos z lat 60. a wygodną limuzyną z Bawarii. Charakterystycznym jest bardzo głęboka górna skala szarości i "obcięty" dół skali. Bardzo trudno jest nim delikatnie szkicować. Z powyższego powodu ołówek robi wrażenie miększego niż opis fabryczny — HB rysuje jak 2B, 2B jak 4B itd... Genialny wybór do szkiców pod akwarele — jest miękki i nie "zarysowuje" papieru. Cena ok. 2,1 zł. ★★★★★ Jakość drewna ★★★★ Jakość grafitu ★★★★★ Łamliwość grafitu ★★★★ Estetyka produktu ★★★ Skala szarości ★★★★ Ogólna ocena ★★★★ - POMIMO OCENY, BARDZO ZŁY WYBÓR DLA OSÓB POCZĄTKUJĄCYCH !!!

bruynzell        

BRUYNZEEL 1605 (żółty) - Ołówek znany z tego, że rozdawany jest na egzaminach wstępnych na Wydział Architektury PW. Z tego co najmniej powodu warto się nim zainteresować. Dobra jakość, ale ołówek praktycznie niczym się nie wyróżnia. Mam subiektywne wrażenie, że w skali firmy BRUYNZEEL ołówek B jest odpowiednikiem 2B, 2B odpowiednikiem 3B itd... Cena ok. 2 zł. ★★★★★ Jakość drewna ★★★★ Jakość grafitu ★★★★★ Łamliwość grafitu ★★★★ Estetyka produktu ★★★ Skala szarości ★★★ Ogólna ocena ★★★★ - NA PEWNO DOBRY ZAKUP DLA KANDYDATÓW NA ARCHITEKTURĘ

.
derwent-graphic        

DERWENT GRAPHIC (czarny) - Ołówek bardzo słabej jakości, najbardziej rozczarowuje osoby początkujące. Grafit potrafi być połamany już w nowej "sztuce". Jeżeli "wrzucisz" go luźno do piórnika możesz być 100% pewien, że nie uda Ci się go już zatemperować. Widok osób, które przez pół godziny próbują zatemperować ten sprzęt i przepuszczają go w całości przez temperówkę. Od lat mnie to już nie śmieszy — zwłaszcza że słabej jakości drewno powoduje, iż trudno się go temperuje. Osnowa drewniana klejona jest najprawdopodobniej z dwu części "na kanapkę" czasami się rozkleja — mamy wtedy dwie połówki ołówka (tylko jedna z wkładem grafitowym). Sam grafit jest niezłej jakości... ale co z tego skoro trudno nim porysować. Sytuacja zadziwia "gdyż, ponieważ" kredki tego producenta prezentują świetną jakość. Cena ok. 3 zł. ★ Jakość drewna ★ Jakość grafitu ★★ Łamliwość grafitu ★ Estetyka produktu ★★ Skala szarości ★★★ Ogólna ocena ★ - ZDECYDOWANIE ODRADZAM!


Artykuł jest chroniony prawami własności intelektualnej. Wszystkie prawa autorskie zastrzeżone są przez odpowiednich autorów, materiały graficzne należą do Kurs Rysunku Moduł.

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved

Deprecated: explode(): Passing null to parameter #2 ($string) of type string is deprecated in /home/modul/public_html/blog/conf/function.inc.php on line 433