Wykład Architektura Epoki Renesansu i wykład „Mity w malarstwie”

Opublikowano 05 Maja 2021
Udostępnij:

Serdecznie Ciebie zapraszamy na kolejną porcję wykładów z naszej pracowni. Wykład dotyczący historii architektury poprowadził jak zwykle nasz Kierownik Przemysław Ptaszyński. Dotyczy on epoki renesansu i jest bardzo nasycony informacjami. Właściwie można powiedzieć, że z "braku tygodni" w roku szkolnym renesans musiała nam się zmieścić w jednym wykładzie. Wyszła godzina... ale uff... udało się. Wykład rozpoczynamy od scharakteryzowania epoki i pierwszych budynków renesansu Domu Podrzutków i Kopuły nad Santa Maria Del Fiore wybudowanych we Florencji przez Brunellesco. Opowiadamy także o florenckich Pałacach Strozzi i Rucelaich — różnicach i elementach wspólnych tych kodu obiektów.

Od ok. 1500 roku rozpoczyna się tzw. okres "Rzymski". Pojawiają się takie nazwiska jak Bramante, Michał Anioł, Giacomo Della Porta, Giacomo Barozzi Da Vignola. Powstają takie obiekty jak epokowe Tempietto, Bazylika Św. Piotra i Kościół Il Gesu. Ostatnim Wielkim tego okresu jest klasycyzujący i odnoszący się wprost do architektury starożytnej Andrea Palladio. "Spod jego pióra" wychodzi Villa Capra Rotonda i Teatr Olimpijski w Vincenzie — oba epokowe dzieła do dziś zadziwiają swoją śmiałością i nowatorskimi rozwiązaniami.

Drugi wykład poprowadziła nasza Koleżanka Bogusia Gaworek. Tematem wykładu stały się mity i legendy greckie w malarstwie. Bogusia rozpoczęła swoją opowieść od mitu o "Zeusie i Ledzie", gdzie Zeus, by uwieść Ledę, zamienia się w łabędzia. Kolejnymi mitami są "Sąd Parysa", "Apollo i Dafne", "Amor i Psyche", "Porwanie Europy", "Danae", "Orfeusz i Eurydyka", "Zeus i Selene", "Dionizos" oraz "Trzy Gracje". Wykład Bogusi nie tylko daje wiele możliwości do rozmów w trakcie rekrutacji na studia, ale jest fajnym dodatkiem do wiedzy tzw. maturalnej.
Jeżeli chcesz obejrzeć ten wykład, subskrybuj nasz kanał na YouTube, polub nasz profil na Instagramie i w prywatnej wiadomości poproś kod do wszystkich materiałów kodowanych.
Do pobrania materiałów i klucza do filmu z linkiem potrzebny Ci będzie kod do bramki wejściowej w pracowni, który masz na nalepce. Zamiast kluczyka wstaw #

Wyklad-Historia-Sztuki-18-Klucz

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved