Wykład Architektura Epoki Romańskiej cz.2 oraz Wykład dotyczący Dadaizmu.

Opublikowano 30 Marca 2021
Udostępnij:

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia online wykładów, które odbyły się w ramach zajęć plastycznych Kurs Rysunku Moduł Warszawa. Pierwszy z nich został wygłoszony przez naszego kierownika Przemysław Ptaszyńskiego i dotyczy architektury epoki romańskiej. Jest to już drugi wykład o tym kierunku w sztuce, jeżeli nie widziałeś pierwszego — koniecznie obejrzyj. W ramach tego wykładu omawialiśmy najbardziej jaskrawe przykłady budynków romańskich na terenie europy. Rozpoczęliśmy od Włoch analizą bazyliki San Miniato we Florencji, później omówiliśmy katedrę w Pizie (wraz z dzwonnicą — Krzywą Wieżą w Pizie). Kolejnym obiektem z terenu Włoch jest Kościół Św. Marka w Wenecji — omówiliśmy go wraz z otoczeniem i placem. Dalej zajęliśmy się typowym rzutem kościoła francuskiego epoki romańskiej i omówiliśmy najciekawsze przykłady m.in. Kościół Św. Seweryna w Tuluzie i Katedrę w Orange. Ostatnim tematem była dla nas niemiecka architektura romańska. Omówiliśmy kościół Św. Michała w Hildesheim. Serdecznie zapraszamy.

Drugi wykład dotyczył kierunku w sztuce nazywanego Dadaizmem i wygłosiła go nasza koleżanką Hanna Went. Hania bardzo Barwnie opowiedziała nam o tym kierunku... cholera, o co w tym wszystkim chodzi ?! Tristan Tzara wiersz pt. Zwiastun źrenic - "Jawor kusi odpieczętowaną duszę. I prawdą jest, że bojowy alarm sztywnej kory przeciąga tamtędy. Także człowiek, idąc w orszaku okruszyn, którymi otacza się jego hałaśliwość, chciałby się ich pozbyć: Lecz w takim razie dość już bałwochwalców kłaniających się aż do ziemi odmianom własnej hańby!
Wyprostujcie się, spojrzenia opuszczone na płomienisko będące larwą buntów! [...]"
Podobnie wglądała sprawa sztuk plastycznych. Stary bidet przerobiony na fontannę staje się dziełem sztuki wystawianym w ważnej galerii, po to, by pokazać społeczeństwu jego zakłamanie oraz fakt, że wszystko da się zrobić za pieniądze.

Jeżeli chcesz obejrzeć ten wykład, subskrybuj nasz kanał na YouTube, polub nasz profil na Instagramie i w prywatnej wiadomości poproś kod do wszystkich materiałów kodowanych.
Do pobrania materiałów i klucza do filmu z linkiem potrzebny Ci będzie kod do bramki wejściowej w pracowni, który masz na nalepce. Zamiast kluczyka wstaw #

Wykład-Historia-Sztuki-18-Klucz

 

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved