Wykład Architektura Epoki Romańskiej cz.1 oraz Wykład „Artyści i ich muzy”.

Opublikowano 24 Marca 2021
Udostępnij:

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wykładów, które odbyły się w naszej pracowni w ostatni weekend. Pierwszym z nich jest opowieść o początkach epoki romańskiej. Wszystko rozpoczęło się ok. 800. roku wraz z nadejściem rządów Karola Wielkiego. W czasach gdy Europa zaczęła wreszcie wydobywać się z mroków okresu przejściowego, po upadku Starożytnego Rzymu, architektura stawała się coraz bardziej przemyślana i dostosowana do nowych okoliczności. Wykład rozpoczyna się wprowadzeniem do epoki, wraz z nakreśleniem układów polityczno-społecznych i zdobyczy cywilizacyjnych epoki. Pojawiają się informacje o pierwszych miastach biskupich, nowych organizacjach kościelnych oraz wpływie tychże na architekturę epoki. Omawiamy także zasadę budowy obiektów romańskich tzw. addycyjność brył oraz detale architektoniczne:
biforia, tryforia, domki portalowe, portale perspektywiczne, pierwsze sklepienia krzyżowo-żebrowe, kolebki na gurtach itd.

Drugi wykład został wygłoszony przez naszą koleżankę Hannę Went i nosi tytuł "Artyści i ich muzy". Opowiada o kobietach, które stały się natchnieniem dla wielkich malarzy oraz związkach partnerskich pomiędzy artystami — często skomplikowanych. W ramach wykładu pojawiają się postaci kobiet, które musiały walczyć o swoją pozycję artystyczną w czasach gdy rola artysty przypisywana była głównie mężczyznom.

Jeżeli chcesz obejrzeć ten wykład, subskrybuj nasz kanał na YouTube, polub nasz profil na Instagramie i w prywatnej wiadomości poproś kod do wszystkich materiałów kodowanych.
Do pobrania materiałów i klucza do filmu z linkiem potrzebny Ci będzie kod do bramki wejściowej w pracowni, który masz na nalepce. Zamiast kluczyka wstaw #

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved