Wykład Architektura Starożytnego Rzymu 2 i Wykład Ekspresjonizm

Opublikowano 15 Lutego 2021
Udostępnij:

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia najnowszych wykładów, które w ostatni weekend zostały wygłoszone w naszej pracowni. Pierwszy z nich to kolejna część opowieści o architekturze, cywilizacji i sztuce Starożytnego Rzymu. Wykład rozpoczęliśmy od omówienia Świątyni Zgody, która została wzniesiona na Forum Romanum w pobliżu Łuku Septymiusza Sewera. Świątynia stanowiła przypieczętowanie zgody narodowej pomiędzy plebejuszami i patrycjuszami. Kolejnym tematem stała się niewielka świątynia, znajdująca się w Nimes w dzisiejszej Francji, Maison Carre. Jest to jedna z najpiękniejszych świątyń Starożytnego Rzymu o wyważonym wystroju i zdecydowanym charakterze. Ważnym przykładem budownictwa tego okresu stała się także Świątynia Wenus i Romy oraz oczywiście Panteon, któremu poświęciliśmy większą część wykładu. Panteon to budowla wiekopomna, przełomowa o niespotykanej kompozycji i skali. Kopuła o średnicy ok. 44 metrów nawet dziś stanowiłaby wyzwanie dla budowniczych. Ośmiometrowej grubości ściany dźwigają tę budowlę, która stanowi niby zwornik całego wiecznego miasta Rzym.

Drugim wykładem, który został wygłoszony w ostatnią niedzielę przez naszą koleżankę Bogusię Gaworek jest Ekspresjonizm. Omówiliśmy postaci artystów takich jak Edward Munch, Karl Johan, Vincent Van Gogh, Ernest Kirchner, Emil Nolde i innych. Jeżeli chcesz obejrzeć ten wykład, subskrybuj nasz kanał na YouTube, polub nasz profil na Instagramie i w prywatnej wiadomości poproś kod do wszystkich materiałów kodowanych.

Do pobrania materiałów i klucza do filmu z linkiem potrzebny Ci będzie kod do bramki wejściowej w pracowni, który masz na nalepce. Zamiast kluczyka wstaw #

Wyklad-Historia-Sztuki-13-Klucz-1

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved