Mój pierwszy plener – jak zacząć? Czyli praktyczne porady - cz. 2.

Udostępnij:

W drugim artykule dotyczącym porad plenerowych zajmę się narzędziami oraz niezbędnymi dodatkami, które są pomocne w „warunkach polowych”.

Wybierając się na „wypad” plenerowy, warto ze sobą wziąć poniższe rzeczy. Napiszę o wszystkim, pomimo iż niektóre elementy są domniemane bądź nawet nieodzowne.1. Teczka rysunkowa formatem zbliżona do pracy, którą zamierzasz wykonać. Koszt jest niewielki (ok. 30 zł), ale duża pojemność. Do teczki możesz zapakować praktycznie wszystko, co Ci potrzebne, włącznie z kanapkami i butelką wody. Warto wspomnieć, że istnieją także poszerzane teczki ok. 5 cm szerokości (zamiast ok. 3) – taka teczka to już „mała walizka”. 2. Deska rysunkowa dostosowana do formatu papieru. Najbardziej poręczna deska to format ok. 50/70 cm.  Deskę można zakupić w większości sklepów plastycznych (cena ok. 20 zł) oraz za 5 zł w sklepie budowlanym. Należy poprosić o docięcie do formatu cienkiej (3 mm.) laminowanej płyty pilśniowej twardej. 3. Papier – warto wziąć różne rodzaje, dostosowane, do jakich technik zamierzamy używać. Fajnie mieć ze sobą także szkicownik na „sprężynce” do szybkich notatek rysunkowych oraz format pocztówkowy papieru np. akwarelowego. Mając ze sobą dwie ostatnie pozycje, można się fajnie pobawić w przerwach „dużej” pracy. 4. Ołówki, kredki, piórko, akwarele… weź wszystko, czym umiesz działać !!! Przybory nie ważą dużo natomiast często przychodzi nam ochota na użycie właśnie tego czego się nie planowało… warto więc mieć pełne spektrum wyboru. 5. Krzesełko wędkarskie. Najlepsze jest takie, które mieści się w teczce rysunkowej. Dodatkowo warto sprawdzić, czy ma odpowiednią konstrukcję do naszej wagi ciała, czy jest stabilne itd. Widziałem już wiele złamanych krzesełek i myślę, że warto o to pytać w sklepie. Nie warto natomiast kupować „wielkich foteli” wędkarskich „z miejscem na piwo”. Może i wygodne, ale waży i mierzy tyle, co mały namiot. 6. Pojemniki na wodę i mieszadła jeżeli zamierzasz działać farbami. Najlepsze pojemniki to plastikowe butelki z obcięto szyjką – tanie, niezawodne i lekkie. 7. Chusteczki nawilżane w dużym opakowaniu. Bardzo częstą sytuacją jest taka kiedy musimy umyć ręce, deskę lub po prostu się odświeżyć w upale. Mała rzecz a cieszy… 8. Butelka wody niegazowanej. 9. Niewielki parasol.

10. Nożyczki, nożyk do tapet i linijka. Niezbędne w sytuacji gdy zamierzasz skadrować pracę rysunkową lub malarską na miejscu.

11. Spinki do papieru dla plastyków lub taśma malarska o szerokości 3 cm. Przy malowaniu akwareli nieoceniona jest taśma. W takim wypadku robimy ramkę wokół pracy na ok. 1,5 cm, zlepiając papier z deską (czterema pasami taśmy – np. 2 × 50 cm i 2 × 70 cm).

12. Dobry humor, magiczne sztuczki, którymi możesz zaimponować innym i czekolada, którą można poczęstować innych uczestników zdobywając w ten sposób ich serca  :)

© MODUŁ - All Rights Reserved