Przepis na martwą naturę - jak i z czego skomponować martwą naturę ?

Opublikowano 16 Listopada 2017
Udostępnij:

Martwa natura to jeden z najczęściej wykorzystywanych tematów w sztuce. Pojawia się już w starożytności, jednak pierwszą martwą naturę potraktowaną jako samodzielny temat namalował w 1504 Jacopo de' Barbari. Jako gatunek odrębny rozwinęła się w Holandii w XVII w. i zwojowała całą Europę Zachodnią. Dziś ten rodzaj kompozycji w malarstwie czy rysunku służy przede wszystkim nauce i ćwiczeniom dla adeptów szkół plastycznych i akademii na całym świecie. Martwa natura stanowi świetne ćwiczenie dla oka i ręki, często stawia wyzwania kompozycyjne i graficzne. Ciężko jest oczywiście wyrokować, w jaki sposób powinno się traktować plastycznie ten temat. Ten artykuł nie będzie dotyczył techniki wykonania czy nawet wskazówek w tym kierunku. Skupię się na sprawach stojących u podstaw tego tematu – czyli;

  1. Jak i z czego skomponować martwą naturę ?
  2. Jak ją ustawić i oświetlić ?

Jednocześnie należy zaznaczyć, że przepis jest kierowany raczej do osób początkujących niż zaawansowanych. Choć możliwe, że nawet zaawansowana osoba znajdzie tu coś nowego. Jak i z czego zbudować kompozycję martwej natury? Na wstępie należy zastanowić się nad tym, czy chcemy tworzyć martwą naturę tematyczną (np. z samym drewnem lub szkłem) czy też traktować jako zespół różnych obiektów i faktur. Gdy już określimy ten fakt, warto zainwestować co najmniej godziny czasu na spokojne znalezienie obiektów i ułożenie kompozycji. Co prawda osoby zajmujące się edukacją plastyczną często potrafią w ciągu 10 minut sklecić martwą naturę w pracowni – mają jednak mnóstwo elementów pod ręką oraz duże doświadczenie. Ty najprawdopodobniej będziesz musiał poszukać składowych. Najlepszymi obiektami, które zawsze dobrze wychodzą w kompozycjach, są obiekty typu vintage. Zaliczyć do nich można staromodne cukiernice, samowary, elementy zastawy stołowej, szkła, stare butelki, młynek do kawy, żelazka z duszą, stare lampy, puchary, popiersia, stare skrzypce lub gitara itd.

Takie przedmioty często można znaleźć w piwnicy lub na strychu, lub w garażu. Warto odwiedzić też u starszą osobę, babcię lub sąsiadkę, na pewno przy rozmowie i herbatce z cytryną znajdziemy odpowiednie obiekty do martwej natury i natchnienie do pracy twórczej ;) Kolejnym miejscem, gdzie warto się wybrać, jest śmietnik w starej kamienicy. W takim miejscu mieszka wiele osób starszych i często prowadzone są remonty – niepotrzebne przedmioty wystawiane są często obok pojemników. Jest to skarbnica wszelkich wazonów, butelek, starych gitar, a nawet 40. letniego sprzętu sportowego... Poszukiwania tkanin i draperii są stosunkowo łatwe. Wystarczy zajrzeć do szuflad doświadczonej pani domu. Lniane obrusy, ciężkie zasłony czy jedwabna chusta będą świetnymi dodatkami do naszej kompozycji. Ciąg dalszy w artykule dotyczącym ustawienia i oświetlenia kompozycji.

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved