Wpływ rysunku na Twoje dziecko

Opublikowano 06 Kwietnia 2022
Udostępnij:

Jako nauczyciele rysunku i malarstwa, często mamy do czynienia z bardzo różnymi sytuacjami życiowymi wśród odbiorców naszych zajęć rysunkowych i malarskich. Wielu uczniów przygotowuje się u nas bezpośrednio do egzaminów: do liceów plastycznych, uczelni artystycznych i architektonicznych. Mamy także do czynienia z osobami dorosłymi, które dostarczają sobie w ten sposób ciekawą rozrywkę-hobby.

Nauka rysunku sposobem na trudności

Wśród nas jest także pewna ilość osób, dla których kurs rysunku czy malarstwa staje się sposobem na życie, czy nawet terapią. Trzeba także dodać, iż powyższe zdarza się najczęściej w powiązaniu z jakimś celem (np. egzaminem). W pewnym momencie okazuje się, że nauka rysunku czy malarstwa, jako taka, staje się wentylem bezpieczeństwa i sposobem na trudności życiowe, zarówno w wieku nastoletnim jak i późniejszym, dorosłym. Czasami zdarza się, że cel podstawowy (np. egzamin na uczelnię) ustępuje miejsca fascynacji i poświęceniu sztukom plastycznym, które w swoim założeniu, miały być tylko środkiem do osiągnięcia tego celu. Poniżej kilka przykładów.

Jak pomagamy na zajęciach rysunkowych.

Przykład pierwszy. W ubiegłym roku, do naszej szkoły rysunku w Warszawie zapisała się Maria, która przygotowywała się do egzaminów wstępnych do jednego z liceów plastycznych. Podczas pierwszych kilku miesięcy dziewczynka bardzo zaangażowała się w naukę. Po jakimś czasie jej mama poinformowała nas, że jest osobą lekko autystyczną. Dziewczynka nie miała poważnych dysfunkcji i rodzice chcieli, aby trafiła do szkoły plastycznej. Traktowali to jako formę terapii. Maria przejawiała chęci do nauki tylko wtedy, kiedy czuła, że ją to interesuje. W opinii rodziców, w zwykłym liceum nie poradziłaby sobie z nauką.
W naszej warszawskiej szkole rysunku zaangażowała się w grupę rówieśniczą i stała się tam osobą znaną ze swoich wysokich możliwości plastycznych. Przeżyła wtedy najpiękniejszy okres w swoim życiu, poznała pokrewne dusze, a nawet chłopca, z którym potrafiła nawiązać relację. Rodzice przecierali oczy ze zdziwienia. Finalnie Maria dostała się z bardzo wysoką lokatą do Liceum Plastycznego na Smoczej. Zmiana, która dokonała się w jej życiu w związku z nauką rysunku i malarstwa, stała się dla jej rodziny ważniejsza niż same sukcesu na polu egzaminacyjnym.

Przykład drugi będzie zbiorowy, związany z wieloletnią obserwacją kandydatów na Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Wydawać by się mogło, że bardzo złożony i pracochłonny proces przygotowań do egzaminu na tę uczelnię powinien dodatkowo utrudnić kandydatom uzyskanie wysokich ocen maturalnych. Jest jednak odwrotnie. Wśród osób zdających na tę uczelnię, ci najbardziej zaangażowani w naukę rysunku i przygotowania na studia, uzyskują także najwyższe noty na egzaminach maturalnych. Po drugiej stronie są osoby, które nie angażują się w przygotowania teczki rysunkowej, ze względu na brak czasu, który w całości poświęcają na przygotowania do matur. Takie osoby bardzo często nie odnoszą sukcesów ani na maturze, ani na egzaminie na uczelnię.

Etos pracy w szkole rysunku

Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, osoby, które mocno poświęcają się nauce rysunku, budują w ten sposób etos pracy. Przyzwyczają się do dużej ilości obowiązków i są w stanie skupić się później na kolejno wykonywanych czynnościach. Są też w stanie zmieniać charakter wykonywanych zadań w sposób płynny, bez potrzeby wprowadzania długich przerw. Takie osoby są w pewien sposób zsynchronizowane i łatwo im się skupić na wielu wykonywanych zadaniach. Ważnym aspektem jest fakt, że praca artystyczna jest bardzo atrakcyjna, co przenosi się też na inne, powiązane z tym działania. Osoba, angażująca się czuje, że dąży do tego samego, wymarzonego celu.
Uwaga! To podejście często pozostaje na całe życie i skutkuje uzależnieniem od sukcesów. Oczywiście w sensie pozytywnym. Absolwenci naszej szkoły często zostają znanymi artystami, architektami, twórcami grafiki i plakatu.

W odniesieniu do powyższych przykładów warto zaznaczyć, że praca plastyczna ma często charakter synchronizujący dla naszego mózgu. We współczesnym świecie, ten delikatny narząd, jest narażony na zbyt dużą ilość bodźców. Często też mamy do czynienia ze stanami lękowymi. Wiele osób ma potężne problemy ze skupieniem się czy odłożeniem na bok smartfona, który dodatkowo przeszkadza w podejmowaniu życiowo ważnych aktywności.
Wielogodzinne zaangażowanie, związane z własnoręcznym wykonaniem pracy rysunkowej czy malarskiej powodują, że młodzież ma szansę, by odłożyć telefon i spotkać siebie. Nie są wtedy nękani szumem informacyjnym czy ciągłymi telefonami i wiadomościami od znajomych. W sytuacji zaangażowania w działania plastyczne, ewentualne porażki na innych polach stają się mniej istotne i nie są w stanie wytrącić młodego człowieka z równowagi. Zawsze istnieje bowiem przystań, do której można się odwołać – rysunek i malarstwo.

Sprawdź nasze kursy rysunku w Warszawie pod adresem https://www.rysunek-architektura.pl/kurs-rysunku-warszawa

Prawa autorskie zastrzeżone - wszystkie prawa autorskie zastrzeżone są przez odpowiednich autorów, materiały graficzne należą do Szkoła Rysunku MODUŁ

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved

Deprecated: explode(): Passing null to parameter #2 ($string) of type string is deprecated in /home/modul/public_html/blog/conf/function.inc.php on line 433