Rozpocznij kurs rysunku – naucz się języka sztuki.

Opublikowano 28 Czerwca 2022
Udostępnij:

Czy zastanawiałeś się jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy nauką rysunku, a nauką języków? Temat jest bardzo ciekawy i wart opisania, ponieważ osoby, które zamierzają rozpocząć kurs rysunku wcześniej uczestniczyły już w zajęciach językowych. Mając ten punkt odniesienia w łatwy sposób mogą wyobrazić sobie w jaki sposób funkcjonuje nauka rysunku. Czym lepiej rozumiesz proces nauki rysunku, tym więcej się nauczysz. Znając cel i środki niezbędne do jego osiągnięcia, będziesz miał większą motywację by zaangażować się w pracę na zajęciach jak i w domu.

Podobieństwa w nauce rysunku i języków.

Niezbędnym jest by podkreślić fakt, że rysunek jest językiem wypowiedzi. Określenie język odnosi się najczęściej do wypowiedzi ustnych, wykonywanych za pomocą ust (języka). W przypadku języka graficznego, podobnie jak w przypadku języka migowego, mamy formę wyłącznie graficzną. Warto wrócić uwagę, że np. w języku angielskim i wielu innych językach wywodzących się z Łaciny, mamy osobne określenie dla języka wypowiedzi i konkretnej części ciała odpowiadającej za mowę. Mówimy „language", a nie „tongue". Można więc wyróżnić „body language" czy „art language".
W sztukach pięknych, szczególnie w rysunku i malarstwie istotna jest jasna i klarowna wypowiedź twórcza, przekaz, który stanie się zrozumiały dla odbiorcy. W zasadzie tylko jasno opracowana wypowiedź artystyczna może być rozpatrywana jako piękna czy wartościowa. Dochodzimy zatem do potrzeby działania w przestrzeni określonych zasad i kanonów. Dobrym przykładem będzie tutaj teoria perspektywy. Samo zagadnienie można porównać do odmiany przez przypadki czy tabliczki mnożenia. Perspektywa zakłada nam niezmienny horyzont i zbiegi linii na rysunku w konkretnych punktach. Nauczywszy się zasad perspektywy będziesz mógł rysować obiekty 3D opierając się na wcześniej ukształtowanej wiedzy i percepcji. Nie musisz otwierać za każdym razem tych samych drzwi. Podobnie sprawy wyglądają z malarstwem, znając teorię koloru możesz oprzeć się na jej zasadach i za każdym razem nie poświęcać czasu na znajdowanie nowych połączeń kolorystycznych. Pewne połączenia kolorów stanowią wzorzec, idealnie ze sobą komponują. Stosowanie się do zasad i kanonów pozwala szybciej rysować i malować, uzyskiwać zamierzony efekt.
Tak rysujemy plenery w grupie

Rysunek jako forma wypowiedzi.

Bardzo ważnym podobieństwem, w omawianych przez nas dziedzinach, jest sam cel ich powstania. Sztuki piękne, rysunek i malarstwo, stanowią opowieść dotyczącą poruszanego tematu. Tematy mogą być bardzo różne: geometria, anatomia, marynistyka. W pracach często poruszane są ważne problemy społeczne, a nawet polityczne. Jeśli chcesz by twoja praca wzbudziła zainteresowanie odbiorcy to musi on wiedzieć o co w niej chodzi i co chciałeś nią przekazać. Jeżeli stworzyłeś pracę marynistyczną z latarnią morską, dobrze jest, gdy osoba oglądająca od razu dostrzeże co jest tematem pracy. Fakt czy praca jest ładna czy nieładna jest rzeczą ważną, lecz drugo planową i często subiektywną. Analogicznie do komunikacji w języku obcym, najważniejsze jest by się w ogóle porozumieć, w dalszej kolejności można rozpatrywać jakość form językowych, którymi się posługujesz. Podam przykład: jeżeli znasz angielski na poziomie oksfordzkim, ale nie potrafisz go użyć w realnym życiu na niewiele przyda ci się ta umiejętność. Jeżeli jednak znasz ten język na średnim poziomie, ale jesteś osobą otwartą i potrafisz dużo mówić oraz budować barwne wypowiedzi, możesz być bardzo cenionym rozmówcą. Należy więc podkreślić, że jednym z najważniejszych celów kursu rysunku w grupie jest ukształtowanie w Tobie postawy luzu i otwartości artystycznej. Na początkowym etapie nauki ważne jest byś rysował dużo i robił to w sposób otwarty i pewny siebie. Dopiero później szlifujemy ten diament i szukamy ewentualnych niedoskonałości.

W grupie nauczysz się więcej, podglądasz też cudze prace.

Różnice.

Najistotniejszą różnicą jest ta, że rysunku najlepiej jest się uczyć w grupie, a języków indywidualnie z nauczycielem. Kurs rysunku sam na sam z nauczycielem jest nieefektywny. Po pierwsze czas trwania zajęć to ok 3-4 godzin zegarowych, jeżeli pomnożymy to przez stawkę godzinową nauczyciela to takie zajęcia stałyby się bardzo drogie i w związku z tym dostępne jedynie dla nielicznych. Po drugie, w czasie kursu rysunku potrzebujesz dużo czasu na wykonanie poszczególnych ćwiczeń, a bezpośrednia pomoc nauczyciela nie jest ci potrzebna przez cały czas trwania zajęć. Dodatkowo ważne jest byś w ramach wypowiedzi graficznej zachowywał pewną samodzielność. Praca zdominowana przez nauczyciela nie wpłynie pozytywnie na Twój progres plastyczny. Bardzo istotnym jest byś obserwował prace innych osób, a uwagi kierowane w stosunku do prac innych uczestników z grupy mogą być bardzo pouczające także dla ciebie. Zdobywasz więc nieporównywalnie więcej doświadczenia niż w przypadku nauki samemu. Istnieje także świadomość grupy. Pracując w grupie będziesz odbierał jej sukcesy także jako swoje. Będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na twoje morale i podejście do pracy.
Wreszcie najważniejszym czynnikiem jest fakt, że w czasie kursu rysunku realizowanego w grupie możesz poznać wiele ciekawych osób i rozmawiać z nimi podczas zajęć. Tak, nie przesłyszałeś się. Podczas zajęć plastycznych można rozmawiać z innymi uczestnikami, zrobić sobie przerwę czy zjeść kanapkę. Zajęcia rysunkowe mają znacznie luźniejszą formę niż językowe, gdzie trzeba być skupionym bezpośrednio na nauce w każdym momencie. U nas atmosfera jest zawsze swobodna, miła i kreatywna. Warto byś przeczytał opinie o naszym kursie rysunku na profilu Google, tam dowiesz się wiele o tym jak wyglądają zajęcia i jakie wrażenia mają ich uczestnicy.

Sprawdź nasze kursy rysunku w Warszawie pod adresem https://www.rysunek-architektura.pl/kurs-rysunku-warszawa

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved

Deprecated: explode(): Passing null to parameter #2 ($string) of type string is deprecated in /home/modul/public_html/blog/conf/function.inc.php on line 433