Samodzielna nauka rysunku – podstawy

Opublikowano 05 Września 2022
Udostępnij:

Najważniejsze porady i triki, jakie powinieneś znać zaczynając przygodę z rysunkiem i malarstwem.

Każda z osób, która kiedykolwiek samodzielnie zaczynała naukę rysunku czy malarstwa spotkała się z sytuacją, że pierwsza, druga czy trzecia praca nie spełniła jej oczekiwań. W takim wypadku autor najczęściej traci zapał do dalszej pracy nad własnym rozwojem i nie kontynuował samodzielnej nauki rysowania.
W tym artykule znajdziesz kilka porad, przede wszystkim mentalnych i duchowych, które pomogą Ci przetrwać te chwile, kiedy czujesz się rozczarowany.

Rysunek siedzącej kobiety  Ptaki w gnieździe

Pierwsze lekcje rysunku.

Ważne jest, aby zrozumieć, że kreska nie jest najważniejsza. Aby odbyć pierwszą lekcję nie musisz nawet wyjmować ołówka. Jeżeli czytasz ten tekst, zapewne kiedyś już miałeś do czynienia ze sztukami plastycznymi. Prawdopodobnie poszukujesz wsparcia w swojej pracy twórczej. Wiedz zatem, że w sztukach plastycznych najważniejsza jest kompozycja pracy oraz proporcje przedstawianych obiektów bądź postaci.

Tworzenie kompozycji.

Jak zatem stworzyć dobrą i mądrą kompozycję? Celne pytanie!
Aby stworzyć ciekawą i wymowną kompozycję przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie założycielskie – co chcesz przedstawić w ramach Twojej pracy. Jaki jest twój plan na tę pracę i o czym ta praca ma opowiadać odbiorcy. Od odpowiedzi na te kilka pytań zależy twój sukces plastyczny.
Możesz to sobie odpowiednio ułożyć w głowie albo najlepiej gdybyś zanotował to na kartce. Jeżeli w jasny sposób wyznaczysz sobie cel, jego osiągnięcie stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Na marginesie trzeba napisać, że jasno wyznaczony cel jest charakterystyczny dla większości zorganizowanych kursów rysunku czy malarstwa. Dla tego łatwiej jest tam o progres – cel jest jasno wyznaczony przez prowadzącego. Ty możesz to oczywiście próbować osiągnąć samemu. Co więcej, wyznaczenie sobie tego zadania spowoduje, że rozpoczynając swoje pierwsze zajęcia zorganizowane będziesz bardziej świadomym ich uczestnikiem.

Rysunek portretowy    Rysunek sylwetkowy kobiety

Szkice kompozycji rysunkowej

Niech drugą lekcję stanowią szkice twojego pomysłu plastycznego. Uwaga! Wcale nie muszą być narysowane w sposób bezbłędny, choć ważnym jest abyś się starał w momencie, gdy je wykonujesz. Jakość Twojej kreski będzie na pewno wystarczająca. Nie musisz się nią przejmować na tym etapie.
Jeżeli wykonasz kilka szkiców swojego pomysłu, automatycznie staniesz się bardziej profesjonalnym zawodnikiem niż 90% osób pobierających zorganizowane lekcje rysunku. Brak szkiców wstępnych i pomysłu na pracę u ucznia to zmora każdego nauczyciela rysunku. Zdarzyło mi się spotkać kilka osób, które zaczęły swoją samodzielną przygodę rysunkową, właśnie od wykonywania dużej ilości szkiców – zawsze ze świetnym skutkiem.
W nawiązaniu do powyższego należy podkreślić, że najpotężniejszym demonem i zarazem wrogiem początkującego rysownika czy malarza jest skupianie się na detalu i dążenie do tego by stał się idealnie foto realistyczny. Kończy się to najczęściej spektakularną porażką. Jeżeli nie masz pomysłu na to co chcesz narysować i nie masz na to planu to niemożliwym jest by zadziałał ci wycinek pracy. Nawet najlepszy detal bez odpowiedniego kontekstu (całości kompozycji) będzie mało sugestywny i nieciekawy.

  Rysunek kobiecej postaci w kuchni

Od jakich tematów zacząć naukę rysunku? Co rysować?

Przede wszystkim zacznij naukę od rysunku, a nie od malarstwa. Malarstwo nie zadziała bez podstawowej wiedzy rysunkowej. Omówiliśmy to w jednym z poprzednich artykułów.
Tematy plastyczne są wokół ciebie. Najlepiej gdybyś zaczął szkicować wszystko, co znajduje się w Twoim otoczeniu. Masz wtedy do czynienia z najprostszą koncepcją pracy – rysunek z natury. Niby banalne, ale zauważ, że masz wyznaczony wyraźny cel dla Twojego działania. Narysuj meble, sprzęty AGD, rower, ubranie wiszące na wieszaku... Ważne byś dużo patrzył na to co rysujesz i podglądał obiekt z natury. Później możesz zacząć rysować ludzi, którzy znajdują się w Twoim otoczeniu. Rysuj osoby siedzące w poczekalni, ludzi w metrze czy odpoczywających w miejskim parku.
W pewnym momencie poczujesz potrzebę na zgłębienie podstaw anatomii, ale nie musisz tego wszystkiego wiedzieć, aby zacząć swoją rysunkową drogę.
Jeżeli zbudujesz własne doświadczenia, nie opierając ich na konkretnej, książkowej wiedzy, to spowodujesz fakt, że ta wiedza będzie Ci rzeczywiście potrzebna. Odczuwając rzeczywistą potrzebę jej zdobycia, zdecydowanie łatwiej zrozumiesz meandry perspektywy, proporcji, światłocienia itd.

Ulica w Wilnie  Padający deszcz

Bezpłatne Lekcje Rysunku Online

Jeżeli zainteresował Cię temat nauki rysunku online możesz znaleźć nasz profil na YouTube - Szkoła MODUŁ Rysunek i Malarstwo. Znajduje się tam siedem bezpłatnych lekcji rysunku online, które także mogą stanowić dużą pomoc na poziomie początkującym.

Zapomniałbym o trikach. Zdradzę ci najważniejszy. Na początku przygody rysunkowej miej zawsze dobrze (ostro) zatemperowany drewniany ołówek 3B!

Ilustracje wykonane są przez Filipa Turskiego.

Szkoła Rysunku, Kurs Rysunku

Sprawdź nasze kursy rysunku w Warszawie pod adresem https://www.rysunek-architektura.pl/kurs-rysunku-warszawa

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved