Blog naszej szkoły rysunku

Opublikowano 07 Lutego 2017
Gumka - wróg początkującego rysownika.

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę rysunkową — pozbądź się gumki jak najszybciej. Celem gumki w procesie rysunkowym nie jest wycieranie wszystkiego, co uważasz, że Ci "nie wyszło". Dlaczego tak jest ? Po pierwsze, jeżeli dopiero  zaczynasz, nie jesteś w stanie stwierdzić czy twoja praca rozwija się w dobrym kierunku, czy złym. To, że wydaje Ci się, że ładnie czy brzydko "to" wygląda, nie musi znaczyć, że tak jest. Sztuka rysunku nie polega tylko na rysowaniu "ładnych obrazków" ale na budowaniu.

Opublikowano 18 Stycznia 2017
Papier - jaki jest najlepszy?

Odpowiedzi na to pytanie nie ma. Faktem jest natomiast, że struktura i jakość papieru ma gigantyczny wpływ na prace plastyczne, które wykonują rysownicy czy artyści. Zacznijmy od początku, czyli od "zera". Najlepszym papierem dla osób początkujących, które uczą się rysunku ołówkiem, będzie tzw. brystol (papier offsetowy) o gramaturze od 200 do 300 g/m. Jest to papier biały i gładki, który w zasadzie pozbawiony jest charakterystyki (faktury) - łatwo jest się zatem na nim uczyć.

Opublikowano 18 Października 2016
Rysujemy samochody!

Dzisiejszym wpisem chcę zachęcić wszystkich naszych uczniów do rysowania i szkicowania samochodów. Praca na tym polu buduje dużą wyobraźnię przestrzenną, kompozycyjną i plastyczną, nie wspominając już o kolosalnej satysfakcji. Za najlepszą pracę ubiegłego tygodnia uznaliśmy Porsche 918 Spyder Damiana Kunerta, który jest od zawsze zaangażowany w sprawy samochodowe, jak mało kto pasjonuje się tym tematem.

Opublikowano 14 Października 2016
Dłonie - jako wstęp do anatomii.

Analiza dłoni stanowi, obok portretu i studium stóp, świetny wstęp do anatomii i rysunku całej postaci.  Bardzo częstym błędem jest nauka postaci "całej od razu". Jeżeli chcesz małymi krokami dojść do dużych możliwości w rysunku np. modelki z natury, bardzo dobrym pomysłem jest przeprowadzenie studiów nad elementami ciała w różnych układach. Prezentowany rysunek naszej "kursantki" Agnieszki Obidzińskiej stanowi świetny przykład na pracę studialną, dłonie rysowane są w różnej perspektywie,

Opublikowano 04 Października 2016
Zmiany są dobre ! Czyli relatywizm w odbiorze rysunku.

Osoby, które uczą się rysunku, odczuwają czasami monotonię, związaną z dłuższym praktykowaniem jednej techniki. Najczęściej taką techniką jest ołówek, który z jednej strony jest najprostszy warsztatowo, z drugiej zaś potrafi być wymagający w detalu. Zwłaszcza w przypadku gdy chcemy uzyskać spektakularne rezultaty.

Opublikowano 28 Września 2016
Egzamin i rekrutacja na Wydział Architektury Krajobrazu SGGW

Będąc zainspirowany wieloma pytaniami o stosunkowo prosty egzamin na Architekturę Krajobrazu SGGW, postanowiłem opisać proces rekrutacji i sposób przygotowania na blogu naszej pracowni rysunku.  Egzamin najczęściej odbywa się na przełomie czerwca i lipca — w późniejszym terminie niż egzaminy na Architekturę PW czy ASP. Powyższe generuje sytuację, gdzie kandydaci na inne uczelnie plastyczne przystępują do egzaminu na AK SGGW, traktując go jako "koło ratunkowe" (w razie czego).

Opublikowano 14 Września 2016
Plener w czeskiej Pradze

W lipcu 2016 roku Modułowicze, w grupie ok. 40 osób, odwiedzili czeską Pragę. Pierwszego dnia miasto wydało nam się trochę przereklamowane i inne niż te z opowiadań rodziny i znajomych. Z dnia na dzień jednak poznawaliśmy nowe miejsca, zakamarki, zaułki, parki i place. Bardzo duże wrażenie zrobił na nas Most Legii wraz z wyspą, na której spędziliśmy pierwsze dwa dni, rysując oba nabrzeża.

Opublikowano 16 Grudnia 2015
Rysunkowe prezenty świąteczne.

Przed świętami Bożego Narodzenia często poruszany jest temat prezentów świątecznych o charakterze rysunkowym czy malarskim. Przede wszystkim trzeba wykazać dużą ostrożność, kupując tego rodzaju prezent, łatwo bowiem kupić coś, co do niczego się obdarowanemu nie przyda. Postaram się jednak wskazać pewną listę prezentów, które powinny być na tyle uniwersalne by osoba, która je odpakuje, była szczęśliwa i co ważniejsze używała naszego prezentu w przyszłości.

© MODUŁ - All Rights Reserved