Zacha Hadid, była Iracką Architekt, urodzoną w 1950 roku w Bagdadzie a na stałe zamieszkałą w Anglii. Zmarła 31 marca 2016 w Miami USA. Była pierwszą kobietą, która zdobyła prestiżową nagrodę Pritzkera w 2004 roku. Wcześniej uhonorowano jej twórczość, nie mniej prestiżową, nagrodą Miesa Van Der Rohe.
Richard Meier jest amerykańskim architektem urodzonym w roku 1934 w Newark w New Jersey USA. Ukończył Columbia High School oraz Wydział Architektury w Cornell University w 1957 r. Po studiach podróżował po świecie, głównie po europie zdobywając tu pierwsze znajomości i szlify architektoniczne. Być może dla tego jego architektura jest tak bliska stylowi międzynarodowemu, kierunkowi Bauhaus czy modernizmowi.
Sir Norman Foster urodził się 1 czerwca 1935 roku w Manchesterze. W swoim rodzinnym mieście skończył studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki (School of Architecture and City Planning). Należy wspomnieć, że Sir Norman Foster nosi tytuł Lordowski – Lord of Thames Bank. W czasie swojej kariery architektonicznej ukończył także prestiżowy uniwersytet Yale School of Architecture. Nasz bohater jest także głównym założycielem pracowni architektonicznej Foster and Partners.
Jeżeli rysujesz, pasjonujesz się sztuką albo po prostu masz chwilę wolnego czasu, dowiesz się tutaj o ćwiczeniu, które znakomicie rozwija kreatywność. Jak się przygotować do pracy ? W bardzo prosty sposób. Znajdź kilka charakterystycznych poduszek. Jedna może być klasyczna do spania z pierzami, inna wiązana do konstrukcji fotela albo walcowata. Sam zauważysz, który będzie najbardziej plastyczny i łatwo poddawał kształtowaniu.
W pracy nauczyciela sztuk pięknych (rysunku, malarstwa, kaligrafii etc.) konieczną jest oczywiście pasja i oddanie sprawie, ale także dobry program i taktyka działania. W ramach zajęć Kurs Rysunku Moduł Warszawa staramy się, aby nasi uczniowie dzielili nasze pasje. Naszą misją jest nie tylko dobrze przekazać wiedzę plastyczną, ale także nastawienie do niej i jej sens jako taki. Za nasze credo w zakresie podejścia dydaktycznego można uznać poniższy cytat Ludwika Misky.
Bardzo często spotykamy się w pracowni z pytaniem o to, jaki jest najodpowiedniejszy wiek, aby dziecko rozpoczęło "profesjonalną" naukę rysunku ? Przez "profesjonalną" należy tu zapewne rozumieć rysunek oparty na określonych zasadach naukowych (perspektywa i światłocień), rysunek z natury czy tzw. rysunek architektoniczny. Intuicja i doświadczenie podpowiadały mi zawsze, że najniższym, odpowiednim wiekiem dla dziewcząt jest 10 lat a dla chłopców 11 lat.
Edward Hopper urodził się w Nyack w stanie Nowy Jork w 1882 roku. Szybko jednak przeprowadził się do samego Nowego Jorku, w którym zmarł w wieku 85 lat. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ to największe i najszybciej rozwijające się miasto ze swoimi mieszkańcami stanowiło jedno z najważniejszych źródeł inspiracji. Hopper malował głównie przedstawicieli klasy średniej: urzędników, sekretarki, pracowników hoteli wykonujących swoje codzienne, zwyczajne obowiązki.
Dzisiejszy wpis należałoby nazwać "ołówkiem pędzlem i piórem". Zdecydowałem się bowiem podciągnąć pod nasz cykl artykułów historię pisma — kaligrafii klasycznej. W Lutym rozpoczęliśmy w naszej szkole rysunku zajęcia związane z kaligrafią. Kaligrafia jest świetną metodą wyrazu artystycznego, każdy bowiem dostrzega piękno "przestudiowanego" charakteru pisma. W ostatnich latach modnym stało się pisanie ręczne, zbieranie wiecznych piór, kolekcjonowanie zdobnych papeterii.